Jak do kuchyně vybrat digestoř


Jak do kuchyně vybrat digestoř

Digestoř by měla být nedílnou součástí každé kuchyně. Jejím úkolem je odsávat vlhkost a pachy vznikající během vaření. Kromě pachů byste bez ní mohli mít problémy i s mastnotou, která by se usazovala na vaší kuchyňské lince. Pokud máte plochu na vaření spojenou například s obývacím pokojem, mohla by se mastnota přenášet i do těchto prostor.

Jak do kuchyně vybrat digestoř Jak do kuchyně vybrat digestoř

 

 

 

 

 

 

 

 

Jistě nechcete mít mastné skříňky, stěny, spotřebiče a další vybavení vašeho obydlí.  Neotálejte tedy s výběrem digestoře! Jakou máte zvolit? Na to se společně podíváme v tomto článku.

Nejdůležitějšími parametry, na které se musíte při výběru ohlížet, jsou velikost kuchyně, dispoziční uspořádání a způsob odvětrávání. Různé typy digestoří se pak liší hlavně výkonem a hlučností.

Venkovní odtah nebo recirkulace?

Nejdříve zvolte typ odsávání. Drtivá většina digestoří umožňuje odsávání par mimo obytný prostor (například do šachty) i recirkulaci. Pokud máte možnost vyvést páru mimo místnost, jednoznačně doporučujeme tuto variantu využít.

Zvolíte-li odtah ven, je důležité dobře nainstalovat zpětnou klapku. Musí být nastavena tak, aby nepouštěla venkovní vzduch přes digestoř do kuchyně.

V případě, že dispozice vaší kuchyně neumožňují vyvést páry ven, musíte se spokojit s recirkulací. Ta spočívá v tom, že digestoře mají uhlíkové nebo kovové filtry, skrze které se nasávaná pára vyčistí a následně je vypouštěna zpět do místnosti.

Ve chvíli, kdy jsou uhlíkové filtry nasycené, je potřeba je vyměnit. Udává se, že při běžném vaření je jejich výměna nutná přibližně po půl roce používání.

Umístění digestoře

Z hlediska umístění můžete vybírat mezi podstavnými (instalují se pod skříňky), ostrůvkovými (jsou zavěšené na stropě v prostoru), výsuvnými, vestavnými (jsou zabudované přímo ve skříňce), komínovými a lustrovými digestořemi (ty částečně mohou nahradit osvětlení kuchyně).

Typ digestoře, který vyberete, závisí hlavně na možnostech vaší kuchyně. Obecně se do menších prostor hodí spíše vestavné, podstavné či výsuvné. Do větších kuchyní se pak častěji volí komínové, ostrůvkové nebo lustrové digestoře.

Kromě dispozičního řešení místnosti je také důležité, která varianta se vám esteticky do kuchyně hodí. Moderní digestoře mohou vaší kuchyni dodat jiskru.

Jak do kuchyně vybrat digestoř

Výkon musí stačit

Velmi důležitý je výkon digestoře. Ten musí být dostatečný k poměru s prostorem, ve kterém je odsavač par umístěn. Čím větší kuchyň máte, tím vyšší výkon u odsavače potřebujete.

Ideální parametry si můžete spočítat. Vynásobte šířku, délku a výšku kuchyně, nebo prostoru, kde má být digestoř umístěna. Tento výsledek pak ještě vynásobte pěti a získáte potřebný výkon.

Proč násobíme výsledek 5? Protože podle EU je optimální výkon zaznamenán v případě, že odsavač zvládne vyměnit vzduch v kuchyni 5× až 6× za hodinu.

Jakou hlučnost snesete?

Mezi nejtišší digestoře jednoznačně patří ty odsávací – komínové. Pokud ale tento typ do kuchyně umístit nemůžete, musí vám stačit o něco hlučnější varianta. U konkrétních digestoří sledujte označení v dBA.

Pokud bude mít odsavač par hlučnost 55 dBA, pak se jedná o hlučnější přístroj. Za luxusní zařízení (co se tohoto parametru týče) považujeme to, které má přibližně 40 dBA. Taková digestoř bude běžet velmi tiše.

Pořád váháte?

Přeci jen si stále nejste jisti, která digestoř se do vaší kuchyně bude hodit? Pak vám doporučujeme využít služby kuchyňských studií. Ta mají k dispozici vždy několik profesionálů, kteří by vám s výběrem měli bez problémů poradit. Důkazem toho, že využití služeb studií může skutečně pomoct, jsou i recenze, které na internetu naleznete.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..