Na alergii dobře fungují i některé léky bez předpisu


Vyléčit alergii stále neumíme. Léky na alergii ji však umí dělat alespoň o něco snesitelnější. Ne vždy však máme čas zajít si ke svému lékaři pro léky. Přitom pomoc existuje. Léky na alergii bez předpisujsou rovněž účinné.

Alergie vznikají v každém věku. Není dáno, že pokud jí netrpíte od dětství, tak vás nakonec tento zdravotní problém nemůže dostihnout. Spouštěčem bývá období puberty, těhotenství i klimakterium. Vzniknout mohou alergie nové, nebo se výrazně zhorší ty stávající.

Vyznáte se v alergenech, které nás mohou potrápit?

Nejčastějším typem alergenů jsou inhalační alergeny. Jsou to různé pyly, roztoči, plísně i zvířecí alergeny. Dalšími jsou potravinové alergeny. Způsobují reakce na některé potraviny. Nejčastěji na vejce, mléko, mouku z pšenice, soju, ryby, ořechy, ale i na některé druhy ovoce a zeleniny. Do další kategorie alergenů řadíme hmyzí jed. Alergii máme nejčastěji na včelí či vosí bodnutí. Speciální kategorii alergenů tvoří léky. Obvykle se reakce vyskytují při podání antibiotik, anestetik ev. barbiturátů.

Nejčastější projevy alergií

Projevy alergií se různí. Nejčastějšími jsou alergická rýma, alergické astma nebo alergický zánět spojivek. Projevem bývá i kopřivka či svědění. Velice specifickými a nebezpečnými jsou projevy při alergii na potraviny. Může jít o akutní, ale i dlouhodobě skryté a přitom závažné projevy. Podle dostupnosti alergenu bývá alergie sezónní (např. alergie na určitý druh pylu), či celoroční v podobě alergické rýmy či astmatu.

Jak vyléčit svoji alergii?

Léčba alergie spočívá v podání antihistaminik. Jde o látky, které účinně potlačují účinky histaminu, což je látka, díky níž vzniká alergická reakce. Lék je nutné podat co nejdříve, obratem poté, co přijdeme do styku s alergenem. Pokud víme, že v určitém období pravidelně negativně reagujeme na některé typy pylů, nebo se třeba chystáme na návštěvu, kde chovají zvíře, na něž jsme alergičtí, lze podat antihistaminika i preventivně.

Důležité je však i zamezení styku s alergenem. Je zcela běžné, že Švédové v době, kdy u nich kvetou trávy, odjíždí ze Švédska pryč (často na dovolenou třeba do Itálie), aby nebyli s alergenem v kontaktu. Pokud trpíte zvířecí alergií, rozhodně není vhodné chovat zvíře toho druhu, na který reagujete. Stejně tak je nutné vyloučit z jídelníčku potraviny, jež jsou příčinou naší potravinové alergie.

Je příčinou alergií přehnaná hygiena?

Jde pouze o domněnku, kterou zatím neprokázala žádná hodnověrná vědecká studie. Takže spoléhat na to, že nejlepší prevencí vzniku alergie jsou nemyté ruce a neutřený prach, rozhodně není rozumné. Naopak. Vědci potvrdili, že v domácnostech s pravidelně nevytíraným prachem se nachází výrazně více alergenů. Zrovna prach je totiž skvělým nosičem alergenů.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..