Jak pečovat o teflonové nádobí?


Jak pečovat o teflonové nádobí?

Teflonové nádobí si získalo mnoho příznivců a v průběhu posledních let si našlo cestu do spousty domácností. I když používáme nádobí nerezové, smaltované, keramické a podobně, teflon patří stále k našim oblíbeným. Jedinou nevýhodou teflonového nádobí je, že když se o něj nebudete pořádně starat, přijde o své dobré vlastnosti a bude tak akorát na vyhození.

Šetrné zacházení

Teflonový povrch potřebuje zvláštní zacházení, což zahrnuje i příslušenství, které je speciálně určeno pro teflonové povrchy.  Tzn. nástroje, kterými budete pokrmy míchat, obracet, nabírat atd. Na výběr máte buď klasické dřevěné vařečky, které teflonu neublíží nebo speciální teflonové nádobí, které je sice dražší, ale zase máte jistotu, že vaše nádobí neutrpí žádné škody.

  • Vyhýbejte se použití kovových předmětů, ať už jde o lžíce, vidličky a podobně. Povrch nádobí by se zničil, jídlo se bude připalovat a navíc se mohou začít uvolňovat teflonové částečky, které by uškodily vašemu zdraví. V takovém případě, by bylo nádobí tak akorát na vyhození.

Nádobí a plotýnky

Nádobí s teflonovým povrchem nezahřívejte prázdné, protože by mohlo dojít k rozkladu samotného teflonu, který následkem velkého žáru popraská, změní barvu a bude se drolit. Stačí i malinký úlomek teflonu, který se nám dostane do těla a může způsobit stejné problémy, jako když spolknete kousek střepu ze skla. V nejhorším případě může používání poškozeného teflonového nádobí, které takové částečky uvolňuje přivodit i rakovinu.

  • Pamatujte si proto jedno důležité pravidlo – nádobí z teflonu zahřívejte až tehdy, když už v něm jsou suroviny, z kterých budete připravovat pokrm.

Kdy vyměnit nádobí za nové?

Nádobí z teflonu má samozřejmě omezenou dobu životnosti, takže se postupem času bude při každém dalším použití více poškozovat a nebude už pro přípravu pokrmů vhodné. Nejčastěji to poznáte tak, že se pokrmy začínají během vaření přichytávat.  Navíc se na nádobí začnou objevovat místa, která mají jinou barvu, což je známka, že je čas na pořízení nového nádobí. Vyvarujete se tak uvolňování kousků teflonu, což je pro tělo škodlivé.

Čištění teflonového nádobí

U teflonového nádobí, které není nijak poškozené, se potraviny nepřipalují, takže není nutné jej drhnout drátěnkou či hrubší stranou houbičky na nádobí, což by povrch zbytečně poškodilo. Použijte měkčí stranu houbičky s trochou saponátu (nebo i bez něj) a opláchněte pod proudem vody nebo zkuste papírový ubrousek, kterým málo znečištěné kousky nádobí rovněž snadno vyčistíte.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..