Jak pečovat o zahradu na podzim?


Jak pečovat o zahradu na podzim?

Podzim je období, které naši zahradu přemění v plejádu krásných barev. Zahrada se pomalu, ale jistě připravuje na zimu. Ještě předtím však musíme dohnat to, co jsme nestíhali.

Patří sem sklizení posledních kousků naší úrody, výsadba nových okrasných keříků, péče o trávník atd. V podstatě se dá říci, že nás čeká generální úklid celé zahrady, aby byla na jaře připravená plnit svůj účel. Jaké úkony nás čekají?

Kompost

Přírodní hnojivo je nejlepší pomůckou pro hnojení zahrady z vlastních zdrojů. Jestliže už máte kompost nějaký čas utvořený, je potřeba, aby byl pravidelně promícháván. Musíte ho nechat uzrát a teprve poté je možné jen prosít a použít k hnojení.

Trávník

Před zimou potřebuje trávník dostatečnou péči, jinak by nám na jaře moc dobře nesloužil. Zbavte ho veškerého mechu, spadaného listí, staré trávy, plevele, opadaných plodů a podobně. Je důležité, aby byl trávník čistý. Jakmile vše odstraníte, uvolní se místo novým a zdravým stéblům. Následně pak trávník provzdušněte a posekejte na výšku 5 cm, to je ideální sestřih na zimu.

Výsadba okrasných dřevin

Pokud se rozhodnete pro pořízení nových keřů, pak je na podzim perfektní čas. Vysazovat můžete jilm, jasan, jírovec, jeřáb nebo ambroň. Díky úžasnému zbarvení listů budou na zahradě parádní ozdobou.

Třeba takový jírovec lysý nebo určité druhy jasanů se zbarvují do červeného odstínu, naopak u některých jilmů je zbarvení do tmavě bronzova s lehkým nádechem červené a jeřáb je schopen z červené přejít až do temně fialové.

  • Vysadit je možné i pámelník, což je keřík s bílými kuličkami, který je nenáročný na pěstování a přežije za každého počasí.
  • Pokud máte na zahrádce svah, který potřebujete zpevnit, pak je dobré zasadit Brslen, ten je červené barvy a má velmi jemné kořeny, ty dokážou chránit půdu proti sesuvům. Dejte však pozor na jeho plody, jsou totiž jedovaté.

Podzimní sklizeň

Nedozrálá rajčata

Jakmile se objevuje chladné počasí, které se nemění a dokonce to vypadá na první mrazíky, musíte všechna rajčata, včetně těch, která ještě nedozrála, sklidit. Plody je nutné otrhat spolu se stonky. Uložte je do vhodné nádoby, tu zabalte do potravinové fólie, umístěte na světlé a tmavé místo, kde je nechte až 5 týdnů zčervenat.

Královny podzimu – dýně

Pokud chcete uskladnit úrodu dýní, je potřeba, abyste je sklízeli zralé a se stopkou. Uložte je na chladné místo s neměnnou teplotou, jedině tak vám vydrží několik měsíců

Fazole

Na podzim je čas sklidit i fazole. Ideální je, když je hned poté zavěsíte do místnosti, kde nehrozí mráz. Tam se dosuší a dozrají.

Košťáloviny

U těchto plodin je důležité, aby během sklizně nedošlo k vytažení kořenů a ty zdravé zůstaly v zemi, jinak si nebudou moci uchovat velkou část živin na jaro.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..