Co pomáhá proti chronické únavě?


Co pomáhá proti chronické únavě?

Chronická únava se projevuje dlouhotrvající bolestí svalů, špatným soustředěním, těžkými končetinami a celkovou ochablostí.

Co může být příčinou?

  • Psychické poruchy.
  • Onemocnění, která vyvolal imunitní systém.
  • Nežádoucí účinky léků.
  • Nádorová onemocnění.

Pokud se nebudete bránit, můžete chronické únavě podlehnout a za čas budete zpomalení (tzv. úsporný režim). Ovšem když se budete účinně snažit bránit a únavu přemoci. Tak či tak vás to vyčerpá a zbaví zbytkových zásob energie, takže se potřebujete znovu nabít a únavu trochu zmenšit.

Plánujte dopředu

Nemusíte mít vše naplánované na měsíc dopředu, pro začátek se zkuste pečlivě připravit na následující den. Udělejte si seznam všech úkolů a schůzek, nachystejte oblečení a věci na ráno. Nebudete druhý den spěchat, tím se vyhnete zbytečnému stresu, který by vám jen ubíral energii, což by vyústilo v únavu.

Mějte stres pod kontrolou

Vyhýbejte se velkému až nadměrnému hluku, zakouřenému prostředí i moc silnému osvětlení. Stresovat nás mohou příliš vysoké či nízké teploty prostředí, jakákoliv tělesná bolest, zbytečné hladovění nebo přehnaná fyzická námaha.

Kyselina listová

Jinak také vitamin B9 může při nedostatku vyústit v chronickou únavu. Zařaďte na jídelníček zelenou listovou zeleninu, vaječné žloutky a příležitostně také játra. Tyto zdroje jsou na kyselinu listovou nejbohatší.

Sladkosti nejsou řešení

Když jsme unavení, řešíme to konzumací sladkého, které patří k nejjednodušším a nejrychlejším zdrojům energie. Cítíme se sice lépe, ale čím více sladkého sníme, tím je úbytek energie vyšší. Zapomeňte na sladké berličky jako sušenky, bonbony atd. a raději se naučte jíst ovoce nebo zeleninu, která má po dušení či pečení nasládlou chuť.

Doplňujte bílkoviny

Kortizol (což je stresový hormon) zbavuje svaly bílkovin, což je důvod, proč je důležité konzumovat kvalitní bílkoviny, vejce, libové druhy masa a mléčné výrobky (pokud možno nízkotučné). Snažte se tyto druhy potravin zařazovat na své menu pravidelně, zejména když se dostaví únava.

Choďte na procházku

Na straně jedné je potřeba přiměřeně zatěžovat svalstvo, aby tělo zůstalo v kondici. Jenže na druhé straně se nesmíte příliš přetěžovat. Bohatě vám bude stačit, když si každý den nebo obden dopřejete 30 minutovou procházku. Ideální je pobyt v zeleni, jako je park, les, louka a podobně. Nesmíte se zatěžovat moc dlouho či intenzivně, protože taková zátěž znamená stres.

Nechte odpočinout oči

Zapomeňte na dlouhé sezení u počítače, protože i 1 hodina práce či surfování na počítači, dokáže tělu vzít zásoby energie na celý den. To samé platí, když si delší dobu čtete. Unavujete tím nejen oči, ale také mozek. Zrovna tak ruční práce (háčkování, pletení atd.), zkrátka vše, co si žádá soustředěné zapojení zraku. Pro jedince trpící chronickou únavou se hodí spíše venkovní záliby, ideální je zahradničení nebo zkuste fotit momentky při svých procházkách.

Uklidněte svou mysl

Celkový neklid a nespavost mohou chronickou únavu ještě zhoršit. S tím zkuste bojovat pomocí bylinek a minerálů. Optimální činnost nervové soustavy podpoří třeba hořčík.

Kde najdete hořčík?

  • Banány
  • Kakao
  • Luštěniny
  • Ořechy
  • Mandle
  • Ovesné vločky
  • Listová zelenina

Pro lepší usínání se hodí třezalka ta uvolní nervové napětí. Nervové podráždění odvrátí kozlík lékařský, je ale nutné dodržet dávkování (když to s ním přeženete, můžete být ještě nervóznější).

Nervy posílíte meduňkou, zklidňuje rovněž trávicí trakt, odpomáhá od bolesti žaludku, střevní koliku i nechutenství. Dopřejte tělu občas vonnou koupel, do které dejte levanduli, která je známá svými uklidňujícími účinky.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..