Bolavé dásně umí potrápit tak, že kolikrát nejsme schopni vykonávat běžné denní činnosti. Pokud nechcete polykat tabletky, zkuste to přírodní cestou. Některé rostliny dokážou zahnat bolest a poradí si i se zánětem. Co pomůže?
Aloe vera
Šťáva, kterou získáte rozříznutím listu, je plná živin, které pomůžou s drobným poraněním i s nečistotami, jež se v rance usazují.
- Šťávu s aloe vymačkejte do menší misky, namočte do ní vatový tampon nebo kousek čisté gázy a jemně potírejte citlivé dásně. Stejný postup zopakujte 3x za den. Během pár dní problémy s dásněmi odezní.
Dezinfekce z černého bezu
Černý bez, má obdobné účinky jako aloe. Je to čistě přírodní dezinfekce a zároveň působí i jako slabé sedativum. Dásně uklidní a uleví jim od bolesti. Hrst květů dejte do hrnku, zalijte vroucí vodou a nechte klidně hodinu odstát. Poté sceďte a používejte jako kloktadlo nebo k výplachům ústní dutiny.
Divizna
Divizna velkokvětá pomáhá zmírnit otoky (po celém těle), zastavit krvácení, zmírnit bolest a navíc je to i přírodní antibiotikum. Nálev z divizny použijte při zánětu ústní dutiny nebo paradontóze. Připravíte ho tak, že 2 lžíce čerstvé či sušené divizny zalijete vroucí vodou a necháte půl hodiny louhovat. Poté sceďte přes jemné plátno a používejte ke kloktání ráno, když vstanete a večer než půjdete spát. Zmizí nepříjemný pocit v ústech a ještě vám vyléčí zánět.
Dubová kůra
Kůra je bohatá na třísloviny a známá svými protizánětlivými účinky. Zatočí se záněty v ústech a zmírní následky paradontózy.
- 2 až 3 lžíce dubové kůry zalijte půl litrem vroucí vody a nechte louhovat aspoň půl hodiny. Během louhování musíte pravidelně doplňovat horkou vodu, neboť kůra do sebe natahuje tekutiny. Poté přeceďte a kloktejte minimálně třikrát za den.
Poznámka: když máme zánět v dutině ústní, pomáhá kloktání i pití bylinkových čajů. Asi nejlepší je heřmánek, který zklidňuje, nebo šalvěj. Vypít můžete i zelený čaj, neboť je bohatý na antioxidanty a minerály s protizánětlivými účinky.
Zanechte odpověď