Jak posílit iminutu a zatíženou psychiku? Přeci pohybem!


Jak posílit iminutu a zatíženou psychiku? Přeci pohybem!

port je všeobecně brán jako fyzická aktivita k udržování dobré kondice, pevné a štíhlé postavy a jako výborný pomocník při snižování váhy. Příznivých vlivů na organismus při pravidelných dávkách sportování se však mnohem, mnohem více. O blahodárných účincích zejména na kardiovaskulární systém, dýchací soustavu a pohybový aparát jsme již od různých zdrojů slyšeli přehršel. Kromě nesporných výhod pro naše orgány nesmíme zapomínat i na naši fyzickou i psychickou odolnost vůči všudypřítomným infekcím, stresu a napětí.

Posilněte své tělo i svůj mozek

Zná to každý větší i menší sportovec. Po jakémkoliv náročnějším výkonu přijde očekávaný pocit blaha z dobře stráveného volného času. Za nezkrotnou euforii stojí organické opodstatnění. Při fyzické aktivitě se nesrovnatelně zvyšuje prokrvení všech částí těla, mozku nevyjímaje. Tím pádem se zvyšuje i sycení mozku kyslíkem. Díky tomuto se při pravidelném cvičení zlepšuje paměť a schopnost se učit. Ne nadarmo se proto doporučuje studentům své učící martyria prokládat alespoň hodinovým sportovním relaxem. Mimo to se po delších aktivitách začínají do krve uvolňovat endorfiny. Tyto hormony štěstí jsou jediným povoleným dopingem na půdě sportu a každý sportující si jich užívá do syta.

Jak posílit iminutu a zatíženou psychiku? Přeci pohybem!

https://pixabay.com/cs/z%C3%A1vodn%C3%ADci-siluety-fitness-mu%C5%BEi-635906/

Kouzelníci jménem endorfiny

Z chemického hlediska se jedná o endogenní opiáty – ty, které si tělo dokáže vyrobit samo z vlastních zdrojů (ano, do skupiny opiátů – v tomto případě však syntetických se řadí i heroin J). Po uvolnění endorfinů do žil nastává toužebné okouzlující rozpoložení, po kterých se člověk cítí nepřemožitelný, nejsilnější a nejrychlejší na světě. Rovněž potlačují bolest a strach, a proto člověk nadopovaný svými endorfiny vydrží mnohem více a mnohem déle cokoliv nežli za běžných okolností. Posléze, jakmile se unaveni z podaného výkonu rochníte ve sprše, cítíte, jak se postupně vaše tělo i mysl uvolňuje. S čistou a klidnou hlavou, plni mentální síly se pak svěže vrátíte k rozdělané činnosti. I za tuto osvěžující spršku bohabojných pocitů po sportu vděčíme právě endorfinům.

Méně depresí a burn – out syndromů

Jak posílit iminutu a zatíženou psychiku? Přeci pohybem!

https://pixabay.com/cs/bolest-hlavy-bolesti-hlavy-bolest-1910644/

Pravidelným pohybem se taktéž stavíte do pozice méně ohrožené neduhy dnešní uspěchané doby – depresemi a burn – out syndromem. Pokud máte k jednomu či druhému určité předpoklady, ať už díky výskytu u jiných rodinných příslušníků nebo díky práci v extrémně stresovém prostředí, nezkoušejte svou psychiku do nekonečna a raději tomu předcházejte. Nejedná se pouze o výmysl, nicméně vědecky potvrzené zjištění, že lidé, kteří pravidelně běhají nebo plavou, mají nesrovnatelně nižší riziko vzniku depresí a syndromů z vyhoření nežli jejich „líní“ kamarádi, kteří se ke sportu přiblíží maximálně při online sázení na internetu na svá oblíbená sportovní utkání.

Nezáleží na rychlosti, záleží na pravidelnosti

Pokud nejste zrovna profesionální sportovec, ještě před tím, nežli se vrhnete do sportovního kolotoče, zkuste se vykašlat na touhu podávat heroické výkony a ničení své netrénované tělo. V tomto případě je důležité si jakoukoliv fyzickou aktivitu především užít a pročistit si obtěžkanou mysl. Snažte se u každé činnosti vydržet alespoň těch 45 minut, jelikož až po 30 minutách pohybu dochází k vyprýštění již zmíněných endorfinů. Není tedy úplně vhodné přepálit v zápalu prvotního nadšení začátek a ukončit činnost po čtvrt hodince. Ještě možná důležitější je dbát na pravidelnost. Očekávané účinky se začínají projevovat v případě, že se hýbete minimálně 3x týdně.

Tak vzhůru do toho!




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..