O svého pejska pečujeme samozřejmě celoročně, ale během nejchladnější části roku, se nároky na péči zvyšují a vy byste měli svému miláčkovi věnovat ještě větší pozornost. Zaměřte se zejména na úpravu stravy, chlad a také na vliv posypové soli.
Kdy je čas pořídit obleček?
Pes, který je chovaný v domácím prostředí, je na zimu mnohem choulostivější. Ve chvíli, kdy teploty klesnou pod nulu, nastává čas, kdy pejska navléknete do oblečku. To se týká hlavně malých, krátkosrstých a také nemocných pejsků, kteří nesmí nastydnout.
Dobré je, když s pejskem zajdete přímo do obchodu s chovatelskými potřebami a obleček mu rovnou na místě vyzkoušíte. Je to jistota, aby mu obleček opravdu seděl, nebyl nikde moc těsný, což by mu bránilo v pohybu nebo zase naopak volný, takže by mu pod něj táhlo.
Ideální obleček by měl hafíka chránit od krku po ocas, ale nezapomeňte také na oblast břicha, rovněž funguje jako prevence možných zánětů močových cest. V dnešní době se oblečky vyrábějí z funkčních materiálů, které mohou pejska chránit proti větru i vodě, navíc mají odepínací izolační vrstvu a také pláštěnky.
Posypová sůl
V zimě se ji zkrátka nevyhnete, stejně jako váš pes. S ohledem na to, že posypová sůl působí dost agresivně, je dobré, když předtím, než půjdete na procházku, namažete pejskovi tlapky. K mazání se dá použít vazelína, či podobně mastný a neparfémovaný krém.
Prodávají se i speciální balzámy pro pejsky. Když jsou tlapky namazané, získají ochranu pře ledem, který by je mohl odřít. Po návratu domů musíte tlapky opláchnout vodou, osušit a opětovně natřít. Řada páníčků to řeší tím, že svému čtyřnohému miláčkovi pořídí botičky, které je opět nutné vyzkoušet kvůli velikosti.
Počítejte s tím, že z nich pejsek nebude nijak nadšený a než si na ně vůbec zvykne, tak je bude stále strhávat. Podle odborníků mohou u některých psů být botičky prospěšné jiným způsobem, třeba u jedinců, kteří mají potíže s kyčlemi.
Strava v zimě
Doma chovaný pes většinou navyšování krmných dávek nepotřebuje, což ovšem neplatí u psa, kterého máte na dvoře či zahradě v boudě nebo kotci. Mrazivé dny vyžadují pravidelnou kontrolu misky s vodou, aby neměl pejsek misku zamrzlou. Vhodné je použít různé přírodní preparáty, které podpoří obranyschopnost organismu.
Mezi těmito přípravky jsou i takové, které jsou kombinací ochrany proti bakteriálním, virovým i parazitárním onemocněním. Podpora imunity je důležitá hlavně u psů ve věku seniorů či u dlouhodobě nemocných. O vhodných přípravcích se poraďte s veterinářem.
Zanechte odpověď