a href=“http://www.oleje-osmo.cz/lazury-na-drevo/“>Lazury na dřevo mají jediný úkol: Materiál ochránit a prodloužit jeho životnost. Jaké typy lazur máme a jak s nimi správně pracovat?
Čím natírat a proč
Na úvod je samozřejmě nutné drobné upozornění. Ochrana je závislá nejen na použitém nátěru, ale i na okolních podmínkách. I kvalitní nátěr méně méně vydrží tam, kde natíraná plocha není chráněna například střechou.
Rozhodně také nelze tvrdit, že čím dražší produkt, tím automaticky i kvalitnější, cenovka by neměla být tím jediným, podle čeho se řídíme.
Jestliže už se nám podaří výrazněji dřevo zničit, mnohdy nám nezbývá než na povrch aplikovat krycí barvu. Ta umí kompletně překrýt původní strukturu. Poměrně jednoduše tak můžeme zrenovovat například nevzhledný dřevěný plot. Když naopak nechceme přirozenou kresbu schovávat, volíme právě lazury.
Typy lazur na dřevo
Lazury plní jednak funkci dekorativní a jednak i tu ochrannou. Zamezují nežádoucímu působení vlhkosti i UV záření. Používat se mohou v exteriéru i v interiéru. Dokáží proniknout hluboko do struktury dřeva.
Základní rozdělení dostupných lazur je na tenkovrstvé a silnovrstvé. Silnovrstvá lazura vytvoří, jak už její název napovídá, na povrchu každého dřeva silný film. Hlouběji do materiálu se ale dostane jen velmi málo.
To má výhodu ve vyšším stupni ochrany. Naproti tomu tenkovrstvá lazura funguje opačně, to znamená, že převážně působí uvnitř, dřevo si ji dokáže nasáknout.
Aplikace lazury
Při nákupu by nás měly zajímat hlavně dva parametry, a to vydatnost a obsah sušiny. V obou případech pak platí jednoduché pravidlo, že čím vyšší vydatnost a vyšší podíl sušiny, tím lépe. Standardně budeme muset totiž aplikovat pro dostatečný účinek zhruba dvě až tři vrstvy.
Podle typu lazury se liší i samotný postup aplikace. Dále se řídíme i typem dřeva a samozřejmě i podle toho, jestli potřebujeme ošetřit dřevo doma nebo venku.
Silnovrstvou lazuru musíme opakovaně nanášet zhruba každých 5 let a vždy je nutné odstranit nátěr původní. U tenkovrstvé lazury je nutností opakování cca každé 3 roky, nicméně na starý nátěr můžeme hned použít ten nový.
Proto vznikl nový typ produktů, kterým jsou ochranné olejové lazury na dřevo. Ty vlastně eliminují nevýhody svých předchůdců. Stačí totiž pouze jediná vrstva, čímž vám usnadní práci. Prodlouží životnost dřeva a současně zachovají jeho přírodní vzhled.
Jinak se použití olejových lazur od těch standardních neliší nijak. K nanášení nám stačí běžný štětec a měli bychom dbát na to, aby byl předtím, než začneme, povrch dokonale čistý. Nezapomeneme vrstvu důkladně rozetřít.
Při nákupu olejových lazur na dřevo je vždy nejvhodnější se řídit pokyny jejího výrobce. V současné době je již na trhu dostatečně široká nabídka výrobků vhodných do prakticky jakýchkoli podmínek.
Lazury nakoupíte za výhodné ceny rovněž na stránkách www.oleje-osmo.cz. Zde najdete kompletní kolekci lazur značky Osmo s vysokou vydatností a výdrží. K dispozici jsou i velká ekonomická balení!
Zanechte odpověď