Otrava jídlem může potkat každého z nás. Je to velmi nepříjemné a je nutné ji ihned řešit. Jak se otrava vlastně projevuje, co můžete udělat sami a kdy je důležité vyhledat lékařskou pomoc.
Co může otravu jídlem způsobit?
Viníkem jsou jednoznačně toxiny bakterií, jež se z určitých důvodů rozmnožily v potravě, kterou jste konzumovali. Důvodem rozmnožení je nedostatečná hygiena v průběhu přípravy pokrmů. Další, co může stát za množením je špatný způsob skladování potravin a také nevyhovující tepelná úprava.
Jaké jsou hlavní příznaky?
- Průjem
- Nevolnost
- Zvracení
Díky těmto tzv. procesům, se tělo snaží zbavit veškerého špatného jídla a dalších škodlivin naprosto přirozenou cestou. Důležité je, abyste se tomu nebránili a nechtěli některý z těchto procesů zastavit. Naopak tomu nechte volný průběh.
Které další příznaky se mohou objevit?
- Bolest hlavy
- Horečka
- Slabost
- Zimnice
Dokonce se často přidává točení hlavy, únava a někdy i mdloby. Tyto příznaky jsou však většinou jen následky celkové dehydratace.
Jak na první pomoc při otravě jídlem?
Důležité je uložit postiženou osobu na lůžko, aby mohla odpočívat a hlídat dostatečný přísun tekutin. Vhodný je slabší černý čaj, případně neperlivá voda či minerálka, kterou je nutné popíjet po malých doušcích. K tomu podávejte živočišné uhlí.
Co lze podávat při průjmu?
- Dietní suchary
- Starší pečivo
- Piškoty
- Suchá rýže
- Banány
- Brambory
Kdy nečekat a zavolat lékaře (záchranku)?
- Když příznaky trvají déle než 2 dny.
- Pokud je postiženou osobou dítě, senior nebo osoba s poruchou imunity.
- Při těžké dehydrataci.
- Jakmile se ve stolici objeví krev.
Zanechte odpověď