Pozor na zdravotní rizika při svařování


Pozor na zdravotní rizika při svařování

Svařování je bezesporu užitečná a zábavná činnost. Nikdy bychom ale neměli zapomenout si dobře chránit své zdraví. Je přitom jedno, zda se pohybujete v profesionálním provozu, nebo zda se o metody svařování zajímáte ve svém volném čase. Jaká zdravotní rizika hrozí?

Prevence je lepší než úraz

Během svařování si stále musíme hlídat, aby na našem pracovišti byly dodrženy pokyny bezpečnosti práce. Pokud jste ještě neabsolvovali, objednejte se na svářečský kurz. Zde se dozvíte vše potřebné nejen o materiálech a typech svařování, ale také o potřebné ochraně vlastního zdraví. Pochopíte, jak má vypadat bezpečná svářečka, a že bez svařovací kukly byste se do práce neměli vůbec pouštět. Svářečské rukavice a pracovní oděv má při této aktivitě skutečně své opodstatnění.

Pozor na zplodiny

Jestliže se chystáte svařovat, měli byste vždy vědět, že nebečí hrozí i v případě, že jej zrovna nevidíte. Během práce totiž vznikají nejen viditelné dýmy, ale také aerosoly, které jsou zdraví škodlivé, a přitom je na první pohled v ovzduší nezahlédnete. Tyto plyny pak mohou dráždit oči nebo kůži. Někdy se stává, že dochází také k dýchacím potížím. Proto vždy dostatečně místnost odvětrávejte.

Škodlivé záření

Světlo, které vzniká během obloukového svařování, je pro lidské oko škodlivé. Jedná se totiž nejen o klasický zdroj viditelného světla, ale také o škodlivé infračervené záření, které poškozuje rohovku našeho oka. Proto je potřeba, aby si pracovník vždy chránil svůj zrak kvalitní svařovací kuklou.

Popáleniny

Kromě poškození zraku se svářeči poměrně často potýkají také s popáleninami. Odlétající kousky rozžhaveného kovu, nebo malé kousky strusky dokáží velmi rychle poškodit jemnou lidskou kůži. Zde je proto používání ochranných pomůcek naprosto nezbytnou součástí bezpečnosti práce.

Ochrana sluchu

To ale není vše, s čím se svářeči potýkají. Jelikož se nacházejí v provozu, který je kvůli přístrojům hlučný, je nutné si také chránit vlastní sluch.

Asi není třeba připomínat, že by se v okolí svařování neměly vyskytovat ani žádné hořlavé předměty.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..