EET neboli povinnost elektronické evidence tržeb dopadla také na provozovatele e-shopů. Koho se týká EET konkrétně a co by měl e-shop s EET vlastně umět?
Na koho se EET vztahuje a lze se povinnosti evidovat tržby (legálně) vyhnout?
Za určitých okolností je i tato varianta možná. EET se nevztahuje na ty transakce, kdy je zboží odesláno na základě platby předem bezhotovostně, to znamená na účet. Umožňujete-li tak ve svém obchodě pouze platbu převodem, jste EET zproštěni.
Komplikovanější situace nastává u dobírky. Tržbu byste museli evidovat v okamžiku, kdy vám přepravní společnost peníze z dobírky předá v hotovosti. To se ale většinou neděje, převod peněz je realizován prostřednictvím bankovního účtu. Dobírka tedy také zpravidla bude znamenat, že se vašeho e-shopu elektronická evidence tržeb netýká.
Naopak při platbě kartou, a to i přes internet, na vás EET jednoznačně dopadá. Podobně jsou na tom platební brány jako PayPal. Zaevidovat musíte i tu tržbu, kterou jste obdrželi ve formě hotovosti přímo od kupujícího, jak již bylo nastíněno na příkladu s dobírkami.
Pozor, Celní správa a Finanční správa vás mohou zkontrolovat, zda své povinnosti dodržujete. A to i tehdy, pakliže provozujete výhradně e-shop a kamennou prodejnu vůbec nemáte. A ještě jedna věc:
V rámci EET musí e-shop evidovat i storno platby. To znamená situace, kdy zákazník zboží reklamuje, vrací, případně si jej při objednání na dobírku vůbec nevyzvedl. A nebojte se není třeba mít drahé e-shopové řešení, stačí klasický pronájem e-shopu např. od Zoneru.
Jak řešit evidenci tržeb prakticky
Každá platforma by měla mít možnost doinstalovat EET modul. V e-shopu je nutné navrhnout takové řešení, které je po provedení transakce schopné vygenerovat účtenku s veškerými náležitostmi (zejména unikátní FIK a BKP kódy).
Tu dostane zákazník. Současně je nutné požadované informace odeslat na web Finanční správy České republiky.
Pro přístup do Daňového portálu potřebujete autentizační údaje. O ty je nutné si požádat, buď elektronicky nebo osobně. Mají podobu uživatelského jména a hesla. Na jejich základě vám pak bude vygenerován certifikát, který slouží k jednoznačné identifikaci poplatníka.
Jinými slovy to znamená, že daňová správa bude vědět, že jste datovou zprávu poslali právě vy. Certifikát je možné vlastnit i pro veškerá pokladní zařízení pouze jediný. Po získání si jej uložíte k sobě do počítače.
Bezpečnost EET a problematika chybovosti
V první řadě jste povinni chránit si svoje autentizační údaje tak, aby nemohlo dojít k jejich zneužití. Vzhledem k tomu, že na odeslání informací na Daňový portál máte limit 48 hodin, je nutné pružně reagovat na případné chyby.
Ty by měly být v systému e-shopu rovněž evidovány a zaznamenávány. Nesmí tedy nastat situace, že transakce zaevidována nebude.
Vzhledem k tomu, že systém je schopen detekovat, že nově příchozí datová zpráva vykazuje stejné hodnoty jako ta již jednou přenesená, duplicitní tržba znovu evidována nebude. Duplicita tedy není brána jako chyba.
Jak mít jistotu, že je váš e-shop na EET připravený a splňuje vše, co potřebujete? Vyzkoušejte profesionální e-shopové řešení Zoner inShop, které má velmi propracovaný celý systém EET plateb.
Vyzkoušet si ho můžete zcela bezplatně až na 60 dní bez omezení funkcemi! Další informace a možnost zřízení demoverze najdete na stránkách www.inshop.cz
Zanechte odpověď