Kdo by nechtěl ušetřit nějaké peníze na provozu domu, že? Díky novým technologiím a systému větrání s rekuperací tepla se dá ušetřit především na vytápění. Existuje však řada mýtů a polopravd, kterými je tento systém opředen. Pojďte se jim s námi podívat na zoubek.
Byť si to spousta lidí myslí, samotný princip rekuperace tepla není složitý. V podstatě jde o to, že se během rekuperace získává teplo z odpadního vzduchu a následně se předává čerstvému chladnému vzduchu, který je přiváděn do obytných prostor již předehřátý.
Systém řízeného, chcete-li nuceného větrání s rekuperací tepla, se skládá ze dvou základních částí: rekuperační jednotky a vzduchotechnického potrubního rozvodu.
Potrubí se instaluje po celém obytném prostoru tak, aby se zajistila dostatečná distribuce čerstvého vzduchu i spolehlivý odtah vzduchu z obytných prostor, ale především samostatný odtah z WC, koupelny a kuchyně, kde bývá vzduch nejvíce znečištěný.
Hodí se v zimě i v létě
Hodně se mluví o tom, že rekuperace tepla se vyplatí v zimě, ale to je jen polovina pravdy, v létě pomůže rekuperace taky. Během zimního období je chladný venkovní vzduch přihříván pomocí teplo-směnné plochy výměníku teplem získaným z odpadního vzduchu, čímž dochází k výrazné úspoře energie na vytápění objektu. V letních měsících je tento efekt opačný, pomáhá objekt klimatizovat.
Dobře zakopaný pes
Výraznějšího efektu při vytápění i chlazení rekuperační jednotkou lze dosáhnout zapojením zemního výměníku tepla do celého systému. Zemní výměník si lze představit jako potrubí zakopané v zemi v hloubce minimálně 120 cm.
Jeho průměr je nutné přizpůsobit množství vyměňovaného vzduchu. Výhodou této hloubky je fakt, že v této hloubce je potrubí v prostředí, které během celého roku zaznamenává jen minimální teplotní rozdíly (od 5 do 15 °C). To je výhodné jak v zimě, tak v létě, ale na jaře a na podzim se zemní registr nevyužije. U zemních výměníků je velmi důležité, aby byly kvalitně navrženy a zpracovány, jinak by se v něm mohl hromadit kondenzát. Kromě toho je jeho instalace poměrně finančně náročná.
Není všechno zlato, co se třpytí
Jako hlavní přednost nuceného větrání s rekuperací tepla se většinou uvádí výrazná úspora nákladů na vytápění. To je zásadě pravda, ale není to tak jednoduché. Systém vede k výraznému omezení tepelných ztrát objektu, což je přínosem především pro ty, kdo usilují o soběstačný pasivní dům.
Počítat je potřeba s tím, že u nízkoenergetických domů, kde náklady na vytápění při rozumném větrání okny nejsou vysoké, se bude investice do rekuperačního systému vracet pomaleji.
U starších domů, které mají vysoké náklady na vytápění (především lehký topný olej, elektrické přímotopy, elektrická akumulační kamna, propan), to bude o poznání rychlejší.
Kvalita vzduchu
Za velkou výhodu větracích systémů s rekuperací tepla se označuje zvýšení kvality vzduchu v obývaných prostorech, a to skutečně nelze popřít. Faktem je, že domy a byty se často větrají nedostatečně. Velmi často jde právě o snahu neplýtvat teplem nebo omezit obtěžující hluk z ulice.
Každopádně jen málokterá z českých domácností, která větrá oknem, by vyhověla hygienickým normám. Nucené větrání nejen přivádí dostatek čerstvého vzduchu, ale navíc je tento vzduch filtrovaný, zbavený prachu a případně i dalších alergenů v závislosti na typu filtru. Tento způsob větrání je vhodný zejména pro alergiky a lidi s dechovými potížemi.
Zanechte odpověď