Co je příčinou padání vlasů?


Co je příčinou padání vlasů?

O tom, že vlasy jsou vizitkou každého z nás, jsme se zmiňovali již několikrát, navíc s přibývajícím věkem potřebují mnohem více péče. Přestože padání vlasů patří k jejich přirozenosti, rozhodně by nemělo překračovat jistou mez, kdy už to není přirozené, ale je to problém. Pokud vám po učesání trčí z kartáče chuchvalce vlasů a po umytí je jich plná vana, pak už je potřeba odhalit důvod proč vlasy padají. Ve chvíli, kdy začnete vyčesávat celé chomáče vlasů už je nutná návštěva lékaře.

Co může být důvodem pro padání vlasů?

Stres

Bez ohledu na to, jestli řešíte problémy v práci či doma, stres si vždy vybere svou daň, v tomto případě v podobě padání vlasů. Zvýší se totiž produkce volných radikálů, ty pak napadnou a oslabí vlasové cibulky. Negativní životní prostředí má špatný vliv na vlasovou pokožku, která se díky tomu vysuší a je bez výživy. Chcete-li se zbavit stresu a předejít padání vlasů, zkuste si najít koníček, při kterém se vaše nervy uklidní a pak se srovnají i vaše hormony.

Anémie

Další příčinou padání vlasů bývá také chudokrevnost, ke které dochází v důsledku nedostatku železa v těle. Díky tomu, nejsou červené krvinky schopny roznést dostatek kyslíku do buněk po celém těle, mezi něž patří i vlasy. Vedle padání vlasů se může objevit také slabost, velká únava a bolest hlavy. Váš lékař vám může udělat krevní test, aby zjistil, jestli netrpíte nedostatkem železa (dokonce si lze takový test udělat i doma). Důležité je, aby váš jídelníček obsahoval potraviny, v nichž se železo nachází.

Těhotenství

Největší vliv mají hormony na padání vlasů, mezi druhým a třetím měsícem těhotenství. Později se to většinou obrátí a vlasy jsou ještě krásnější než předtím. Největší změna se projeví až po porodu, který organismus značně zatíží, a to nejen po fyzické, ale také psychické stránce, zároveň probíhají značné hormonální výkyvy.

Štítná žláza

Štítná žláza je velmi důležitým orgánem, jenž se stará o produkci hormonů, které mají vliv na řadu tělesných funkcí, mezi něž patří například spotřeba energie. Jakmile onemocní a nepracuje tak jak má, mohou se objevit příznaky rozhozených hormonů. Sníženou funkcí následně dochází k padání vlasů. Další komplikací může být únava, vysušená pokožka, nekvalitní a roztřepené nehty, ale také přibývání na váze. V tomto případě požádejte svého lékaře, aby vám udělal krevní obraz.

Stahování vlasů

Příliš pevně stažený účes může rovněž způsobovat padání vlasů. Stahováním totiž povolují vlasové folikuly a ty pak častěji vypadávají. Nejčastěji se to projevuje u žen, které nosí vlasy upravené do těsných copánků. Jakmile účes bolí, je to známka, že jste to s tlakem na vlasy přehnaly. Ulevte vlasům tím, že je budete nosit rozpuštěné.

Nevhodná strava

Skladba vašeho jídelníčku je stejně jako pro orgány a svaly důležitá pro vlasy. Bez správné výživy, mohou vlasy vypadávat. Zcela nejdůležitější jsou bílkoviny, neboť právě z nich je tvořeno vlasové vlákno. Jestliže tělu dodáte dostatek bílkovin, tak čím více jich bude, tím lépe a rychleji vlasy porostou, zároveň zesílí a přestanou padat. Pro vlasy jsou rovněž prospěšné vitaminy skupiny B, zinek, měď, fosfor, selen a železo.

Drastické diety

Možná vás to překvapí, ale vlasy mohou padat i ve chvíli, kdy se rozhodnete hubnout. Zejména drastičtější diety, které postrádají potřebné vitaminy, minerály a další živiny, připomínající spíše hladovku, mohou uškodit nejen tělu, ale také vlasům. Tělo totiž takové extrémní hubnutí pociťuje jako druh fyzického trauma. Vždy je lepší poradit se s lékařem nejen ohledně hubnutí, ale i kvůli případné ztrátě vlasů.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..