Zima je pro vaše auta tím nejnáročnějším obdobím. Důležité je, aby byl váš plechový miláček na zimu co nejlépe připraven. Podzimní období je čas, kdy se musíte postarat o to, že auto bude mít na zimu vše potřebné. Co vše je nutné udělat?
Pneumatiky
To nejdůležitější, co na zimu potřebujete, jsou kvalitní zimní pneumatiky. Hloubka dezénu musí být minimálně 4 mm, pokud mají méně, musíte si pořídit nové. Nezapomeňte, že na nich budete jezdit čtyři měsíce a měli byste mít čtyři stejné.
V dnešní době jsou pneumatiky vybaveny Evropskými štítky spotřeby energie. Na nich jsou uvedeny tři důležité parametry – hlučnost, brzdná dráha na mokré vozovce a valivý odpor.
- Úspornější pneumatika má většinou menší valivý odpor, což má za následek zhoršenou přilnavost pneumatiky za mokra.
- Na druhé straně se vyšší valivý odpor většinou projeví větší hlučností pneumatik.
Palivo
Kvalitní benzín a zejména nafta jsou v zimě ještě více důležité než po zbytek roku. Proto si dávejte pozor, aby bylo palivo, které tankujete, opravdu kvalitní.
- V průběhu celého roku se na čerpacích stanicích tankují tři různé nafty, které se označují třídou B, D a F. Jejich rozdílnost nespočívá v cetanovém čísle, obsahu síry ani vody, ale záleží na obsahu parafinů a petrolejové trakce, což má vliv na filtrovatelnost.
- Předtím než budete tankovat naftu na zimu, nezapomeňte vyjezdit včas starší naftu, kterou máte v nádrži.
- Nepodceňujte rovněž aditiva paliva proti zámrazu, jinak se vám může stát, že při příliš nízkých teplotách nafta v nádrži zamrzne.
Autobaterie
Každá baterie (akumulátor), by měla vydržet zhruba 4 – 5 let. Starší baterii pak musíte pravidelně sledovat. Kontroluje se nejen napětí a proud voltmetrem za normálních teplot, ale také si nechte udělat hlubší odporový zátěžový test, který bude simulovat start, což značí největší odběr proudu z baterie. Uvědomte si, že při klesání teplot se kapacitní rozdíly mění a baterie, která za normálních teplot startérem otočí normálně, ještě neznamená, že je dostatečně v pořádku i pro zimní období. Snadno se může stát, že při prvním menším mrazíku sednete do auta a nenastartujete.
TIP: příslušenství ke kompresoru
Provozní náplně
Navštivte svůj autoservis, kde vám odborníci zkontrolují hustotu chladicí kapaliny, brzdovou kapalinu a případně i nemrznoucí směs do ostřikovačů (pokud si na její doplnění sami netroufáte). Je běžné, že servisy nabízejí zimní prohlídku, při níž vám technik zkontroluje mrazuvzdornost provozních kapalin, těsnost chladicího systému, funkčnost a správné nastavení osvětlení, stav vašich brzd, také otestují autobaterii atd.
Zámky a gumy
Před zimou nezapomeňte důkladně promazat zámky, k čemuž použijte mrazuvzdorné silikony, které odpuzují vodu. Pokud si na to troufáte, doplňte do ostřikovačů zimní kapalinu (nejlépe do -20 °C) a gumy ve dveřích ošetřete silikonem, jenž zabrání jejich zámrazu.
V neposlední řadě myslete také na stěrače. Jestliže jsou již na podzim po setření rozmazaná skla, v zimě už toho stěrače moc nezvládnou. Proto ty starší vyměňte včas. Guma umístěná v liště stěračů musí být pružná, protože když teploty klesnou, tak tvrdne.
Zimní výbava
Tou hlavní je bezesporu škrabka, nejlépe delší i se smetáčkem. Kdo nechce ráno škrábat přední sklo, může ho zakrýt hliníkovou fólií na přední sklo. Pořiďte si rovněž skládací lopatu na odklízení sněhu, která sice není povinnou výbavou, ale pokud se chystáte někam na cestu, měli byste ji mít s sebou. Stačí, když někde zaparkujete, a projede kolem vás pluh, který na vaše auto nahrne sníh ze silnice a lopata vám přijde vhod.
- Startovací kabely – jestliže autobaterie selže, můžete pomocí vozu jiného motoristy nastartovat přes kabely. Důležité je, aby měly kabely pro osobní vozidlo průřez vodiče 16 – 35 mm2 (jedná se o vodivou část kabelu bez izolace).
- Přidejte do kufru i zásobu nemrznoucí kapaliny do ostřikovačů
- Nezapomeňte také sněhové řetězy
- Jedete-li na delší cestu mimo město, mějte s sebou dostatek tekutin, jídla a teplé oblečení.
Zanechte odpověď