Každý, kdo si myslí, že posekáním trávníku a sklizením ovoce je práce na zahradě hotová, tak je na velkém omylu. Podzim je to období, kdy vaše zahrada potřebuje dostatek péče, která je prevencí zajišťující správný chod zahrady na jaře.
Co je potřeba udělat?
Dezinfekce skleníku
Skleník je potřeba dezinfikovat každý podzim, neboť to bývá semeniště škůdců, které je nutno zlikvidovat. Používají se sirné knoty, jež se pověsí a zapálí. Důležité je, aby byl skleník dobře utěsněný a takto ho nechte uzavřený minimálně dvě hodiny. Hroudy hlíny nechte, jak jsou, lépe tak promrznou do hloubky (mráz totiž zjemní a zlepší půdní strukturu). Hlavně nezapomínejte odstraňovat sníh ze střechy.
Provzdušnění trávníku
Trávník nesmíte posekat příliš nakrátko, ideální výška je 5 cm, aby byla dostatečná ochrana proti mrazu. Hlavně musíte průběžně shrabávat listí, aby se zabránilo tvorbě plísně. Když použijete ostré hrábě pod korunami stromů zbavíte se i zakuklených larev. Nezapomeňte trávník ošetřit hnojivem, nejlépe se zvýšeným obsahem draslíku, to má lepší mrazuvzdornost. Jakmile je trávník ošetřený, je lepší na něj moc nešlapat.
Sekačky a nářadí
Křovinořezy i sekačky důkladně očistěte od všech zbytků trávy, listí a podobně, zabráníte tím plesnivění a zatvrdnutí, což by vám na jaře zbytečně přidělalo práci. Vazelínou nebo olejem přetřete veškeré spoje a šrouby, nechte zaschnout a uložte do zahradního domku pod plastovou plachtu či deku. Zahradní nářadí rovněž pečlivě očistěte, přetřete olejem a uložte.
Ovocné stromky
Zkontrolujte, zda na stromku nezůstal nějaký plod, případně je odstraňte spolu se všemi škůdci. Ostříhejte suché, prasklé či jinak poškozené větve a zamažte stromovým balzámem. Je nutné prořezat i koruny stromů a pohnojit půdu kolem stromů pomocí hořčíku a vápna. Odpad ze stromů můžete pomocí štěpkovače nebo drtiče přeměnit na drť, a tu pak využijete jako mulčovací kůru na ochranu stromů a keřů proti mrazu.
Dřevo a dřevěný nábytek
Začněte tím, že zkontrolujete, jestli jsou na nábytku dostatečně utažené šrouby, jinak by se voda dostala dovnitř a dřevo může popraskat. Je nezbytné, aby byl nábytek ukládán vždy pečlivě očištěný. Použijte k tomu vhodný přípravek, jež je určen na údržbu konkrétního materiálu. Aplikujte na něj regenerační olej. Objevíte-li na povrchu dřeva škrábance, je dobré ho přebrousit brusným papírem o zrnitosti 180 až 220. Poté ošetřete mořidlem v co nejvhodnějším odstínu, pak znovu použijte regenerační olej.
- Nábytek uložte na suché a nezateplené místo (garáž, zahradní domek, kůlna).
- K zakrytí použijte textilní plachtu (plastová fólie není vhodná kvůli plísni a houbám.
- Pod nohy židlí a stolu vložte cihlu, čímž zamezíte kontaktu s vlhkou půdou.
- Materiály, které jsou bezúdržbové je rovněž nutno očistit vodou nebo neagresivním saponátem.
V případě teakového nábytku, který je znám svou odolností vůči povětrnostním vlivům, je taktéž doporučováno, aby se nenechával venku, časem totiž získá stříbrošedou patinu. K tomu, aby měl perfektní hladký povrch, se doporučuje ošetření jemným broušením a následná aplikace speciálního teakového oleje, jenž zlepší odolnost, pružnost i barvu.
Zanechte odpověď