Dřevostavba na klíč nemá tak vysokou životnost jako klasické zděné domy! To je jeden z mnoha mýtů, které se drží v hlavách lidí. A bohužel se jedná zároveň o důvod, proč lidé do dřevostaveb nejdou, i když by je to vyšlo lépe a výhodněji. Pravdou však je, že životnost dřevostavby se životnosti klasického zděného domu může naprosto rovnat. Stačí, když se budou dodržovat konstrukční principy.
Zatímco o domy z malty a cihel se musí pečovat v průběhu let po výstavbě, péče o dřevostavbu začíná už při budování základů. Pokud se dodrží jisté konstrukční principy, majitel nemovitosti se nemusí obávat žádné zvýšené vlhkosti ani nepříjemného klima či zvýšeného rizika vzniku požárů.
Konstrukční ochrana dřevěných konstrukcí je alfou, omegou dřevostaveb
Při stavbě dřevostaveb je zapotřebí brát v potaz několik zásad. Ty lze shrnout pod jeden pojem jménem “konstrukční ochrana dřevěných konstrukcí”. V praxi se jedná o různá pravidla vztahující se na ochranu konstrukce, dílců a prvků stavby, která povedou k dlouhé životnosti příbytku.
Jednotlivé zásady se vztahují nejen na výrobní proces, ale také na dopravu, skladování částí dřevostavby a na následnou montáž či konečné užívání a údržbu.
Hlavně minimalizovat vlhkost
Pravidel a zásad je celá řada, nejdůležitějším bodem je však snaha minimalizovat vlhkost. Abyste cíl skutečně naplnili, je důležité umístit dřevostavbu na správné místo. Dřevostavby se realizují zpravidla na slunečných, provětrávaných plochách, které nejsou zastíněny lesem. Dům by měl být kompaktní a nečlenitý, měl by být dobře zastřešený s pomocí těch správných prvků.
Pokud vám to poměry umožní, je ekonomické založit stavbu bodově na pilotách a vrtaných pilířích. Pod domem tak zůstane provětrávaný prostor, který bude problematiku vlhkosti aktivně řešit.
Zanechte odpověď