Mezi důležitými a nepostradatelnými látkami je železo, které se stará o správné fungování celého těla, neboť jej pomáhá zásobovat energií a fosfor, který je důležitý zejména při tvorbě zubů a kostí. To je také důvod, proč se přidává i do zubních past.
Železo
Podstatná část železa je v hemoglobinu (červené krevní barvivo). Je také součástí červených krvinek, které se starají o zásobování plic a ostatních tkání kyslíkem. Pro organismus je železo velmi důležité. Kromě toho, že je rovněž součástí některých enzymů i imunitního systému, je potřebný pro všechny orgány v těle.
Ženské tělo potřebuje zhruba 15 mg a mužské tělo 10 mg železa denně. V některých případech je potřeba dávky zvýšit, zejména se to týká těhotných a kojících žen, dětí a dospívajících, kteří při dospívání a tím i vývinu spotřebují více železa. Doplnění je nezbytné také při větší ztrátě krve, například při zranění. Správnou hladinu železa by si měly hlídat i ženy, které trápí silná menstruace.
Příznaky nedostatku
- Anémie
- Bolest hlavy
- Větší zimomřivost
- Snížená pozornost
- Menší schopnost koncentrace
Zdroje železa
- Červené maso
- Ryby
- Meruňky
- Luštěniny
- Datle
- Mořské řasy
- višně
- třešně
- švestky
- třtinová melasa
- pistácie
- kešu
- lískové ořechy
- slunečnice
- sezam
- čočka
- hrách
- sója
- cizrna
- vnitřnosti
Fosfor
V těle je ho hned po vápníku nejvíce, najdeme ho v každé buňce v těle. Je to základní kámen našich nukleových kyselin, které jsou nositelem dědičných informací. Podílí se na přeměně cukrů, tuků i bílkovin, zároveň přenáší energii. Společně s vápníkem jsou fosfáty základní součástí zubů a kostí. Fosfáty se v těle přesouvají v souvislosti s vápníkem, jejich hladinu reguluje vitamin D.
V současnosti se však můžeme setkat s jeho přebytkem, neboť se stal součástí colových nápojů, které většina z nás konzumuje až v příliš hojném množství. Fosfor pomáhá udržet stálé pH krve, urychluje hojení ran, zbavuje tělo zánětů, pomáhá proti únavě a vyčerpání organismu.
Projevy nedostatku
- Častější a snadnější zlomení kostí
- Lámání zubů
- Nechutenství
- Ztuhlost a bolest kloubů
- Slabost
- Únava
- Nervové poruchy
Doporučená denní dávka fosforu
- Kojenci – 100 mg
- Děti ve věku 1 až 5 let – 450 mg
- Děti ve věku 6 až 10 let – 500 mg
- Dospívající ve věku 11 až 20 let – 1500 mg
- Ostatní ve věku 20 a více – 1000 mg
Zdroje fosforu
- Obilné klíčky
- Mléčné výrobky
- Maso
- Med
- Brambory
- ovesné vločky
- ořechy
- luštěniny
- hnědá rýže
- vnitřnosti
Poznámka: v čisté podobě je fosfor prudkým jedem a také velmi vznětlivou látkou. Může dojít k jeho samovznícení, k čemu stačí i menší otřes či tření. Využívá se při výrobě zápalek, s fosforem v těle).
Zanechte odpověď