Dá se říci, že je melasa v podstatě odpad, který vzniká výrobou cukru. Jenže tento odpadní produkt je přímo nadupaný zdraví prospěšnými látkami. V kuchyni ji používáme běžně, tedy aspoň ti z nás, kdo jí znají.
Melasa je hustý sirup tmavě hnědé až černé barvy. Vzniká lisováním cukrové řepy nebo třtiny a je bohatá na vitaminy skupiny B, užitečné enzymy, organické látky i stopové prvky.
K čemu je dobrá?
Dlouhodobé užívání (konzumace) skvěle pročistí lymfatický systém. Zlepšuje také správnou funkci svalů, což uvítáte, pokud jste aktivními sportovci nebo trpíte svalovými křečemi, případně máte často tiky v oku.
S čím ještě může pomoci?
- artróza
- krevní tlak
- zácpa i průjem
- nedostatek železa
- záněty
- bércové vředy
- hemoroidy
- trombóza
- ekzémy
- lupénka
- alergie (zmírnění)
- astma
Melasa si dokáže poradit i s uklidněním nervového systému, protože umí povzbudit organismus i v případě, že je vystaven dlouhodobému stresu, pracovnímu vytížení, chronické únavě a pocitech slabosti.
Co dělat, když vám melasa nechutná?
Melasa získaná z cukrové třtiny je známá velmi specifickou chutí. Bohužel tato chuť není pro každého, takže je nejlepší, když jí rozředíte v horké vodě.
Někdo to řeší tak, že jí přidá do sójového mléka, smetanového jogurtu, kávy, čaje a také pudinků, v podstatě je to plnohodnotná náhrada za klasický cukr. Bez problémů lze melasou dosladit také müsli nebo vločky.
Vhodné dávkování
U zdravého člověka je doporučená denní dávka melasy maximálně 2 čajové lžičky, které zapijí vodou (nebo rozředí). Nemocní si mohou dát denně 4 až 5 čajových lžiček.
Co se týká dětí, tam je dávkování mírnější. Dětem do 2 let je možné podat dávku maximálně na špičku čajové lžičky, děti od 2 let pak mohou 1 lžičku.
Zanechte odpověď