Průvodce lezením: sport, kterému propadnete


Průvodce lezením: sport, kterému propadnete
foto www.stanislavmitac.com

Lidé se do hor vypravují už odnepaměti. Až donedávna však smyslem výprav nebylo sportovní vyžití a dosahování vrcholů, ale obživa (sběr minerálů, lov kamzíků…). Teprve v 19. století, kdy dochází k rozmachu alpinismu, vznikají první horolezecké metodické příručky a z horolezectví se stává uznávaný sport. Do Čech pronikl velmi rychle, ve druhé polovině 19. století už zde začínají vznikat alpinistické spolky. Horolezectví se také začíná dělit na horolezectví (pohyb a lezení ve vysokých horách) a lezení (skalní lezení). Postupně se pak vyčleňují další lezecké disciplíny.

Sportovní lezení

Sportovní lezení zažívá v poslední době obrovský boom a to díky snadné dostupnosti. Jedná se o lezení na umělých stěnách a skalách. Potřebujete minimum vybavení a cesty bývají většinou velmi dobře odjištěny.

Bouldering

Jedná se o lezení relativně nízko nad zemí na balvanech nebo boulderingových umělých stěnách. Na bouldering potřebujete pouze lezečky, magnézium a při boulderingu v přírodě i bouldermatku.

Alpské lezení

Jde o lezení v horách, kdy nestačí jen umět lézt, musíme počítat i s objektivním nebezpečím, znát základy meteorologie, ovládat pohyb na ledovci, dobře se orientovat podle mapy a buzoly, zakládat frendy a vklíněnce a celkově je tato disciplína náročnější na vybavení (včetně oblečení).

Mixové lezení

Lezení v alpském stylu, při kterém se střídá skalní a ledový terén.

Výbava

Lano

Lano je základem horolezecké výbavy, budete potřebovat alespoň jedno lano na lezeckou dvojici. Lano spojuje pomocí lezeckého úvazku lezce a jističe, a v případě pádu lezce zachytí. Na laně také jistič lezce spouští dolu nebo lze na laně slaňovat. Používá se i na ledovci ke spojení lanového družstva. Při lezení se používá dynamické lano, které se při zatížení protáhne a tím ztlumí rázovou sílu působící na padajícího lezce. Při sportovním lezení si vystačíme s jednoduchým lanem, při alpském lezení se kvůli bezpečnosti používají poloviční a dvojitá lana.

Lezecký úvazek

Úvazek spojuje lezce s lanem. Úvazků existuje celá řada. Na sportovní lezení potřebujeme sedací úvazek. Pro vysokohorské ledovcové túry je důležitý sedací úvazek s nastavitelnými nohavicemi, aby se mohl přizpůsobit vrstvám oblečení. Kombinovaný úvazek používáme při alpském lezení, lezení v ledu, při lezení s těžším batohem nebo na ferratách. Pro děti volíme celotělový úvazek.

Karabiny

Na jištění si pořiďte šroubovací karabiny. Karabiny bez pojistky zámku se používají především v expreskách nebo pro transport materiálu. Expresky jsou trojdílné sady sestávající ze dvou karabin bez pojistky zámku, které jsou spojeny krátkou sešitou smyčkou. Slouží ke spojení jistících bodů instalovaných ke skále s lanem.

Lezečky

Lezečky jsou speciální boty uzpůsobené na lezení. Měly by pevně obepínat nohu, ale musí být zároveň pohodlné.

Jistící pomůcky

V nabídce najdete slaňovací osmy, které se na jištění však už příliš nekupují a jsou nahrazovány spolehlivějšími jistícími pomůckami a to kyblíky nebo poloautomaty (např. grigri, click-up). V každé prodejně Vám rádi poradí a doporučí vhodnou pomůcku pro vás. Před prvním lezením s novým vybavením si nechte důkladně vše vysvětlit od někoho, kdo má s danou jistící pomůckou zkušenosti.

Zásady bezpečného lezení

Při dodržení všech bezpečnostních zásad je sportovní lezení (zvlášť na umělých stěnách) poměrně bezpečným sportem. Většina nehod se stává z důvodu nepozornosti nebo používání nevhodného vybavení.

  1. Rozcvička

Lezení je sport poměrně náročný na vazy, šlachy, klouby a svalstvo. Před lezením se proto nezapomeňte rozcvičit (zahřátí, strečink).

  1. Vzájemná kontrola lezců

Lezec kontroluje jističe, zda má správně zasazené lano do jistítka, správně umístěnou a uzamčenou karabinu spojující úvazek s jistítkem a správně nasazený sedací úvazek. Jistič pak kontroluje lezce, zda je správně navázaný na lano.

  1. Vzájemná komunikace lezců

Před nástupem do cesty se ujistěte, zda jste oba připraveni. Po vzájemné kontrole jistič, ve chvíli, kdy je již plně koncentrovaný na jištění, řekne: „Jistím“, na což mu lezec odpoví „lezu“ a pouští se do cesty. Komunikujte i během lezení. Jistič hlásí všechny potíže při jištění (např. zaseklé lano), lezec zas hlásí, že se chystá k pádu nebo k odpočinku.

  1. Při jištění se věnuj pouze jištění

Zejména na umělých stěnách nebo cvičných skalách se pod skálou potkáte s mnoha lezci. Pokud jistíte, věnujte se pouze jištění a neodvádějte svojí pozornost jinam, s ostatními pokecáte, až nebudete v roli jističe. Při jištění nikdy nepouštějte z ruky brzdný konec lana.

  1. Na skály a do hor jedině s helmou.

Helma vás chrání zejména proti padajícímu kamení.

  1. Kupujte pouze certifikované a nové vybavení

Jedině tak předejdete nečekanému selhání materiálu. Expresky spadlé na zem, karabiny, co nejdou dovřít nebo opotřebované lano okamžitě vyřaďte.

Zdroje:

Frank, Tomáš; Kublák, Tomáš; Horolezecká abeceda. Praha : Epocha, 2010.

Autor: Katka Holečková pro Affekt




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..