Přestože zima je oblíbeným ročním obdobím, když je vše kolem nás zahaleno do sněhové pokrývky (pokud samozřejmě sněží), dokáže nám i nepříjemně zavařit. Sníh je sice krásný, ale stačí, když nám na něm ujede noha, nebo se z něj na chodníku utvoří náledí a je malér na světě. Následují různé modřiny, natržené svalstvo či vazy, popřípadě zlomeniny, které mohou být i vážnějšího charakteru. Co v takovém případě dělat?
Modřiny
Vznikají jako důsledek úderu, který si přivodíme při pádu. Po nárazu dojde k prasknutí povrchové cévky a díky tomu se do podkoží vylije krev a prosvítá na povrch kůže. V případě bolestivé modřiny pomáhají studené obklady, jako třeba sáček mražené zeleniny, jež zabalíme do ručníku a přiložíme na postižené místo. Chladíme tak dlouho, dokud budeme cítit bolest. Díky obkladu se bolest sníží a modřina se zahojí mnohem rychleji. K tomu přispěje také kostivalová mast, kterou 2x za den na modřinu aplikujte.
Bolest svalů
V zimě je to velmi častý problém, málokdy jde o něco vážnějšího. Chůzí po sněhu či ledu dochází k nezvyklé námaze svalů, následkem čehož vznikne kyselina mléčná, jejíž vstřebávání je dosti bolestivé. Při nadměrném namáhání, pohybu bez zahřátí či jako důsledek pádu vznikají drobnější i větší praskliny svalových vláken. V tomto případě už je to problém vážný, když se totiž sval přetrhne úplně, což se projeví jako prudká bolest, dojde k omezení hybnosti a otoku. Pak už nezbývá nic jiného, než vyhledat lékaře.
Kyselina mléčná a mikrotrhliny
Pokud je natržení méně vážné a pouze bolí, aniž by byla omezena hybnost, tak je nejlepší, když postižené místo celý den ledujete. Hlavně je potřeba být v naprostém klidu a nenamáhat se.
Třetí den začněte s přikládáním teplých obkladů, zároveň s tím aplikujte na postižené místo protizánětlivou mast, která obsahuje složky snižující otok. Rovněž už pomalu a velmi opatrně začněte s pohybem.
Vykloubeniny
Vykloubení či zlomenina, potřebuje odborné ošetření, ale vy jste ti, kdo musí poskytnout první pomoc, když se něco takového stane. Při vykloubení je důležité, aby byl kloub zafixován do takové polohy, při které nebude postižená osoba cítit žádnou bolest. V místě, kde k vykloubení došlo, přikládejte studené obklady, aby se ochladilo.
Pokud dojde ke zlomenině musíte přiložit dlahu. To uděláte tak, že v místě kde zlomenina vznikla, znehybníte dva klouby vedle postiženého místa.
Zranění kosti či kloubu
Pokud se nějaká osoba zraní a udělá si něco s kostí či kloubem nikdy nesmíte poraněnému dávat jakékoliv léky, dokonce ani tekutiny. Vždy ihned zavolejte lékařskou pomoc. Lékaře volejte vždy, a to i tehdy, když se vám zdá, že zranění není vážné, sami nedokážete určit závažnost poranění. Často i pouhá banalita může mít vážné následky.
Svépomoci můžete jen v případě, že jde o podvrtnutí. Jestliže dojde k tomu, že si podvrtnete kloub, pak je nezbytné přikládat chladivé obklady a kloub stáhnout elastickým obinadlem. Váš stav by se měl do 24 hodin zlepšit, jestli ke zlepšení nedojde, vyhledejte lékaře.
Poznámka: ať už se vám stane cokoliv, vždy se zafixujte do takové polohy, při níž vás to bude co nejméně bolet.
Zanechte odpověď