Nezvaným návštěvníkům v kuchyni se neubráníme, ať se nám to líbí nebo ne. Často si jejich zárodky přineseme z obchodu, kde mohl být výrobek kontaminován třeba nevhodným skladováním. Naší kuchyň pak ovládají mravenci, octomilky a další otravný hmyz, který se chová jako teroristické komando. Pojďme se podívat, jak si poradit s pěti druhy hmyzu, které nejčastěji otravují v naší kuchyni.
Octomilky
Jejich velikost je sice miniaturní, ale otravné jsou, jako kdyby měly půl metru. Zbožňují ovocné aroma a zároveň všechno co kvasí. Nevýhodou je, že se strašně množí, takže jich tak během krátké doby můžeme mít v kuchyni několik stovek. Vhodná prevence není v podstatě žádná, ale dá se říct, že jejich přítomnosti zabráníme uklizenou domácností. Odstraňte zbytky jídel, vyvarujte se šťáv nakapaných na lince a rozhodně nikde nezapomeňte příliš zralé ovoce. Jestliže už octomilky objevíte, nastražte na ně past.
- Do sklenice nalijte víno, k tomu trochu ovocného sirupu a přidejte pár kapek jaru na nádobí. Zakryjte sklenici potravinovou fólií a vidličkou či nůžkami do ní udělejte pár malých dírek. Jakmile muška vleze nebo vletí dovnitř, nemá šanci dostat se ven.
Mravenci
Nejraději mají sladké, které je pro ně jako droga. Důležité je udržovat linku i celou kuchyň v naprosté čistotě a v případě výskytu mravenců jim nastražit past. Pomoci vám může hřebíček, pepř a pálivá paprika, a to buď jednotlivě, nebo všechny druhy společně. Pastičky jim nastražte do cesty k oknům, parapetům a podobně. Zkrátka všude, kde chodí. Pokud to nezabere, můžete zkusit některý z přípravků, které seženete v drogerii. Jestliže se jich ani tak nezbavíte, musíte se obrátit na odborníky, kteří s nimi zatočí.
Červotoči spížní
Je to malý hnědooranžový brouček, který miluje sušenou papriku, ale i další koření. Rozhodně však nepohrdne ani rýží, pečivem, těstovinami, sušenkami nebo müsli. Dokonce je tak šikovný či spíše otravný, že se provrtá hliníkovou fólií. Jediná prevence, která na něj platí, je mít potraviny uskladněné v uzavíratelných skleněných nádobách. Napadené potraviny (suroviny) vždy vyhoďte, protože mohou vyvolávat alergické reakce. Když nemá červotoč co jíst, pojde. Zahubit jej mohou také teploty vyšší než 60°C.
Potravinový mol
Larvy tohoto hmyzu spolu s jemnými chuchvalci pavučinek se nejčastěji vyskytují v těstovinách, ovesných vločkách a mouce. Jakmile se vylíhnou a je z nich dospělý mol, otravují po celém bytě. Právě mol je ten druh hmyzu, který si můžeme přinést s nákupem. Dobré je, když přinesete nákup domů, všechny potraviny prohlédnete, případně prosejete a teprve potom uskladníte. Někdo dokonce mouku a ostatní sypké suroviny nechá chvíli péct v předehřáté troubě, aby byly zničeny zárodky. Zkuste také vložit na dno nádoby bobkový list. Molům vadí také vůně levandule, pepře a pomerančové kůry. Pokud objevíte napadené potraviny, vždy je ihned vyhoďte.
Mouchy
To nejlepší co můžete udělat proti výskytu tohoto hmyzu v domácnosti, je instalace sítí proti hmyzu do všech oken, včetně těch, jež vedou do světlíku. Pomoci můžou také mucholapky a různé vůně zejména levandule, máta a bazalka. Existují také elektrické odpuzovače, ale s jejich používáním musíte být opatrní, neboť mohou být škodlivé pro citlivější jedince. Zkuste, až budete mít okna přidat do kbelíku s vodou ocet. Okna budou lesklejší a zároveň by měla odpuzovat mouchy.
Zanechte odpověď