Jak šetrně ošetřit nový i starý nábytek?


Jak šetrně ošetřit nový i starý nábytek?

Spousta lidí se za žádnou cenu nehodlá rozloučit se starým nábytkem, který pamatuje ještě jejich babičku či dokonce prababičku. Pokud budou o nábytek správně pečovat, tak se s ním ani loučit nemusí, protože jim vydrží ještě na dlouhá léta. Co se týká údržby, pak je nejcitlivější nábytek vyrobený z přírodních materiálů.

K nejoblíbenějším materiálům patří dřevo a ratan. Správná péče zajistí, že bude nábytek vypadat stále jako nový a může tak sloužit i příštím generacím. Jak o nábytek pečovat?

Dřevěný nábytek

Na trhu se vyskytuje mnoho typů dřevěného nábytku. Liší se od sebe formou zpracování dřeva, tzn. použitý materiál a ošetření povrchu. Na základě povrchu se pak určí jak o nábytek pečovat, protože jinak budete ošetřovat matný či lesklý povrch, patinu a další.

  • Lakovaný povrch – patří k nejčastějším. Nábytek bývá ošetřen akrylátovými laky, vnitřek se dá opatřit lakovanou fólií. Díky tomu lépe odolá působení vody, ovšem ani tak by na povrchu nábytku neměla být příliš dlouho. Bez problémů lze použít vlhký hadr nebo prostředky určené k péči o lakované povrchy. U hadru je dobré, když nepouští vlákna. Může být bavlněný, lněný a podobně. Vždy povrch vytřete do sucha. Při silnějším znečištění aplikujte větší dávku saponátu, který nebudete ředit vodou. Pokud je lakovaný nábytek bílý či jiné světlé barvy, nepoužívejte barevné čističe, politury a další přípravky, které obsahují olej a abraziva.
  • Navoskovaný povrch – voskové mořidlo se používá velmi často, neboť dřevu dodá přírodnější vzhled. Takto upravené dřevo je náchylnější a čistit se dá jen suchým, bavlněným hadrem. Opotřebené plochy ošetříte politurou, zatímco skvrny a rýhy musíte obrousit na dřevo a pak aplikovat čerstvou vrstvu voskové politury tak, jak je uvedeno v návodu výrobce. Jestliže je nábytek ošetřený olejem, lze jej otírat hadříkem navlhčeným ve slabě mýdlové vodě. Dá se použít i olejovo-vosková politura. Hluboké rýhy odstraníte přebroušením a nánosem nové vrstvy šelaku a oleje.

Ratanový nábytek

Oproti dřevěnému nábytku je odolnější, takže mu neuškodí ani venkovní prostředí, ale v dobrém stavu zůstane jen tehdy, když ho budete pravidelně udržovat. Základem je pravidelné otírání prachu pomocí měkkého hadříku bez použití leštidla (to můžete použít jen občas, ale v co nejmenším množství). Na ratan nepoužívejte abrazivní přípravky a ředidla. Když chcete použít navlhčený hadr s jemným čisticím přípravkem, musíte dát pozor, aby ho ratan  nenasákl. Nábytek je důležité chránit proti plísním.

Jestliže se plíseň vytvoří, musíte použít silné bělidlo v mýdlové vodě, tím ratan ošetřit a poté velmi důkladně osušit. V létě ho můžete nechat stát na sluníčku nebo použít fén. Když se rozdělí vlákna vlivem nadměrného sucha, aplikujte na nábytek speciální olej určený pro tyto účely. Vzhledem k tomu, že přírodní materiály mají ve zvyku stále pracovat, nesmí se to s péčí přehánět, úplně postačí jen ta základní.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..