Co si počít se zaneseným filtrem pevných částic?


Bez filtru pevných částic neboli DPF se neobejde žádný moderní automobil s dieselovým motorem. Mají ho v podstatě všechny vozy vyrobené po roce 2009, kdy došlo k zpřísnění emisních limitů. Ale jak už to tak bývá, žádná součástka nevydrží věčně a v případě filtru je průměrná životnost kolem 100 tisíc kilometrů. Že došlo k jeho zanesení, poznáte podle výrazného pokladu výkonu. Výměna za nový je bohužel poměrně drahá, a tak se nabízí otázka – lze nějakým způsobem prodloužit životnost filtru?

Kdyby bylo možné na filtr sjednat pojištění – například jako připojištění čelního skla na drahá bezrámová okna, měli by majitelé automobilů s dieselovým motorem po starostech. Žádný takový produkt ale pojišťovny nenabízí. A protože jde o součástku s cenovkou v desítkách tisíc korun, jeví stále více lidí zájem o odstranění zaneseného filtru.

Některé firmy nabízí vytlučení filtru a montáž tzv. emulátoru, díky kterému se tato úprava „za hranou“ nezjistí ani v rámci servisní prohlídky. Pokud však chcete, aby bylo vaše auto technicky způsobilé, přikloňte se k čištění DPF.

Chemické čištění

Jednou z nabízených metod je chemické čištění. Efektivita je diskutabilní, protože v současné době neexistuje chemická látka, která by z filtru odstranila uložený popel. Chemické přípravky mohou naopak DPF nevratně poškodit. Raději se přikloňte k některé z následujících oprav DPF.

Pálení v peci

Prokazatelné výsledky a prodloužení životnosti o desítky tisíc kilometrů má tzv. pálení v peci, kdy se filtr vloží do pece, postupně se zvyšuje teplota a saze se spálí.

Heat Air

Ještě účinnější je metoda Heat Air – čištění filtru pomocí kombinace horkého vzduchu, tlaku a podtlaku. Velkou výhodou tohoto způsobu čištění je, že se filtr rozebírá a lze pečlivě zkontrolovat, zda jsou kanálky vyčištěné a průchodné. Z tohoto důvodu je Heat Air nejrozšířenější a majitelé dieselů o ni jeví největší zájem.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..