Silné magnety: Které typy existují?


Silné magnety: Které typy existují?

Silné magnety jsou součástí snad každé domácnosti. Najdete je na magnetických držácích kuchyňských nožů nebo mobilů, v magnetickém zavírání dvířek, v magnetkách na ledničku i v těsnicí gumě dvířek ledničky. Které typy magnetů existují a na co se vám mohou hodit? Čtěte dál.

Nejsilnější, běžně dostupné permanentní magnety jsou neodymové magnety, vyrobené ze slitiny neodymu, železa a boru. Mají velkou magnetickou sílu, udrží mnohonásobek své hmotnosti. Přitom jsou malé, lehké a cenově dobře dostupné. Fungují bez elektřiny, proto jsou označované jako permanentní. Můžete si vybrat z několika typů magnetů.

1) Magnetické kotouče

Kotoučové magnety jsou hodně rozšířené. Vypadají podobně jako mince. Mívají různou tloušťku i průměr. Jejich povrch je stříbřitý, bývají povrchově ošetřené poniklováním, pozinkováním nebo dalším z mnoha povrchových úprav.

K čemu se hodí? Nalepte kotoučové magnety třeba ze spodní strany poličky. Dají se k ní pak přicvaknout plechové dózy na čaj, koření, kávu i bylinky.

2) Kvádrové magnety

Silné magnety ve tvaru kvádru se používají podobně jako ty kotoučové, jen jsou hranaté. Také je lze nalepit, třeba k nábytku. Hodí se pro vytvoření malých držáků náčiní, klíčů, USB a dobíjecích šňůr, sponek, kovových propisek.

Silné magnety: Které typy existují?

3) Kruhové magnety

Kruhové magnety vypadají skoro jako kotouče, ale uprostřed mají otvor. Díky němu je můžete přivázat k provázku, přišroubovat ke stěně. Na co se mohou hodit? Když skrze ně provléknete šňůru od sluchátek, pak se dají přes tričko přicvaknout k oděvu.

Anebo si vyrobte jednoduchou peněženku na mince do kapsy. Přivažte k magnetickému kruhu provázek, druhou stranu k poutku u kalhot. Přicvakněte k magnetu mince a strčte do kapsy.

4) Tyčové magnety a magnetické tyčky

Na co slouží magnetické tyčinky? Třeba jako kancelářské magnety k přicvaknutí dokumentů k magnetické nástěnce, pohlednic, fotografií k ledničce. Jsou delší než kotouče, jejich výška či délka přesahuje průměr. Díky tomu se dá tyčový magnet snadno uchopit, z plochy rychle sejmout a přicvaknout jinam. Magnetické tyčky jsou ideální k připevnění kuchařských receptů, vzkazů, postupů, nákupních seznamů.

5) Kostkové magnety

Magnetické kostičky a kostky dobře poslouží na přicvaknutí ubrusu ke stolu, aby vám v průvanu nelétal. Jsou vhodné také k sepnutí závěsů. Přilepte magnetické kostky na strany stuhy, obepněte závěs a přicvakněte k sobě.

Tip: Nápady a rady na zlepšováky z magnetů najdete na blogu Magnetik.cz

6) Magnetické koule a kuličky

Magnetické kuličky možná znáte z oblíbené magnetické stavebnice, hlavolamu NeoCube. Pokud ještě ne, jeden si pořiďte. Skládání nekonečně mnoha dvoj i trojrozměrných tvarů vám pěkně procvičí prsty, posílí kreativitu a uvolní mysl. Na skládání je třeba se soustředit, čímž z hlavy vyženete starosti běžného dne.

7) Zapouzdřené a samolepicí magnety, kužely a další typy magnetů

Kromě zmíněných typů neodymových magnetů existují také magnetické úchyty, magnety zapouzdřené v ocelovém pouzdře.

Hodit se vám mohou rovněž samolepicí magnety. Stačí z nich sejmout ochrannou fólii, přitlačit na očištěný povrch a drží. Jsou vhodné na výrobu magnetického zavírání dóz, diářů, dárkových kazet.

Na magnetické nástěnce vypadají dobře magnetické kužely. Poslouží jako kancelářské magnety. Podívejte se na všechny typy magnetů na e-shopu Unimagnet.cz




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..