Správný pitný režim

Správný pitný režim

Dodržování pitného režimu je daleko důležitější, než si mnozí z nás myslí. Naše tělo je z velké části tvořeno právě vodou. Je obsažena v každé buňce, tudíž je pro jeho správné fungování zkrátka nezbytná. V tomto článku vám poradíme, kolik a čeho ideálně vypít a na co všechno může mít pitný režim vliv.

Kolik bychom měli za den vypít tekutin?

Existují nejrůznější obecná doporučení na množství tekutin, které bychom přes den měli vypít. Přesnější množství si lze vypočítat s pomocí vzorce, který zohledňuje pohlaví, výšku, váhu, věk či sportovní výkon. Na všech těchto faktorech totiž velmi záleží. Obecně lze ale říci, že by dospělý člověk měl vypít minimálně dva litry tekutin za den. Zvýšené množství doporučujeme při:

  1. Fyzické zátěži
  2. Vyšších teplotách ovzduší
  3. Při nevolnosti a nejrůznějších nemocech

Vypít alespoň sklenici vody bychom měli hned po probuzení. Naše tělo tak po spánku nastartujeme a bude schopno hned správně fungovat. Během dne se pak snažte pít pravidelně a určitě nečekejte až po pocit žízně. Tím totiž vaše tělo vysílá signál, že už je dehydratované.

Z čeho by se měl skládat pitný režim?

Co se typu tekutin týče, největší množství by měla představovat obyčejná kohoutková voda. Špatné nejsou ani různé bylinkové neslazené čaje. Se zelenými a černými raději opatrně kvůli kofeinu, který obsahují. Sáhnout můžete i po neochucených minerálních vodách. Pitný režim by naopak určitě neměl být postavený na těchto nápojích:

  • slazené balené limonády,
  • káva,
  • alkohol,
  • různé energy nápoje.

Na co všechno má pitný režim vliv?

Naše tělo je tvořeno až ze 76 % právě vodou. Není tedy divu, že pitný režim ovlivňuje celkové fungování organismu. Pakliže nemáme dostatečně tekutin, naše tělo nám ihned vysílá signál – pocit žízně. Existuje celá řada důvodů, proč bychom se měli snažit tomuto pocitu předejít a pít pravidelně. Co všechno tedy může způsobit nedostatečný příjem tekutin?

  1. Zhoršené trávení (za zácpou či nadýmáním může stát právě málo tekutin).
  2. Snížená obranyschopnost těla a s tím spojená náchylnost k onemocnění.
  3. Špatné soustředění na práci.
  4. Únava.
  5. Bolest hlavy.
  6. Zhoršený fyzický výkon.

Dlouhodobě nižší příjem tekutin se také značně podepíše na našem vzhledu. Pokud má naše pokožka málo vody, začne brzy stárnout. Vytvářejí se vrásky, chybí jí lesk a pružnost. Na vzhled naší pleti má velký vliv také zapalování si klasických tabákových produktů. Pakliže se nedokážete nikotinu vzdát, doporučujeme alespoň přejít na zařízení na zahřívaný tabák, jakým je například oblíbené Pulze. Tyto produkty jsou méně škodlivé, a tak se rychlejšího stárnutí pleti nemusíte obávat.

Autor: Elena Gotfield

Náhledový obrázek dostupný zde:




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..