Stále více lidí touží postavit si vlastní dům. Vyplatí se to?

Bydlet ve svém vlastním domku je snem většiny obyvatelstva, ovšem kde brát a přitom nekrást? Ceny obytných nemovitostí nejsou v našich zeměpisných šířkách zrovna nejnižší. Náklady na rodinný domek se ovšem dají snížit, a sice razantně. Je však potřeba si ho postavit svépomocí.

Dobrý plán

Předně je dobré se zmínit, že stavba svépomocí je složitá až běda. Z toho důvodu je nezbytné si vytvořit dobrý finanční plán.

Ani domek postavený vlastními silami určitě není zadarmo. Krom pozemku je totiž nezbytné zaplatit také za stavebniny typu pálené cihly, cement a další nezbytnosti. A ty rozhodně nejsou levné.

Udržet rozpočet v nastavených mantinelech určitě není žádný med, nicméně je možné toho dosáhnout.

Nákupy

Jak již bylo řečeno výše, stavebniny se rozhodně nerozdávají na zeptání. Právě naopak, v poslední době jich je málo a stojí raketu. Proto je dobré nenakupovat všechno hned najednou, ale počkat si na příhodnou dobu, kdy jednotlivé položky budou nejlevnější.

K tomu je dobré se v této problematice trochu vyznat. Základem je zjistit si, kolik vybrané položky v čase stály, a následné zjištění porovnat s aktuálními ceníky. Takto je možné ušetřit i několik desítek tisíc korun.

S omezeným rozpočtem je potřeba se držet zpátky

Každý má na domek určitý rozpočet a je rozhodně žádoucí se ho držet. Půjčit si lze samozřejmě vždycky, ale je zbytečné se zadlužovat ještě více.

Není například nezbytné investovat do drahé střešní krytiny, když i základní levné plechové střechy jsou dostatečně kvalitní a s dobrou izolací mohou bez nutnosti oprav fungovat dlouhá desetiletí.

Jedna věc je plnit si sny, druhá pak udržet rozpočet na uzdě. A opět to souvisí s plánem. Ten by měl být kvalitní a v průběhu stavby by se do něj už nemělo příliš zasahovat.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..