Tipy na nákup nemovitosti


Tipy na nákup nemovitosti

Pořízení vysněného domova se může velmi snadno proměnit v martyrium plné utrpení. Na co byste si měli při koupi nemovitosti dávat největší pozor?

Zástavní právo

Nemovitosti se v současné době kupují doslova ve velkém, a to nejen k bydlení, ale i coby investice. Při vybírání té kýžené nemovitosti na vás však mohou číhat nemalá rizika, která pořízení domu či bytu velmi zkomplikují.

Jsou to zejména tzv. právní vady. To znamená, že nějaká třetí osoba má na nemovitost z hlediska práva nárok. Nemovitost může třeba spadat pod zástavní právo. V praxi to znamená, že předmět zástavního práva může být zpeněžen proto, aby se věřiteli uhradily závazky. Typicky je to v případě, kdy je nemovitost zatížená hypotékou a toto právo si může uplatnit banka.

Omezení vlastnického práva

Omezeni vlastnickým právem můžete být například z titulu tzv. věcného břemena. Jedná se o další z typů právních vad. O co konkrétně jde?

S nadsázkou řečeno můžete třeba koupit dům i s jeho obyvatelem. Majitel se rozhodne prodat nemovitost, ale vymíní si takovou „drobnost“: Dědeček v domku zkrátka musí dožít. Problematické může být i věcné břemeno ve formě toho, že soused bude využívat vaši cestu.

Jiným častým typem právní vady na nemovitosti omezující vaše práva je i vzniklý nájemní vztah, o kterém nevíte. Pakliže vám ho prodávající zatají, nemůžete se o něm dozvědět z katastru nemovitostí. Ten jinak představuje poměrně účinnou obranu vůči výše uvedeným nešvarům.

Tipy na nákup nemovitosti

Faktické vady na nemovitosti

Vady na nemovitosti nemusejí být pouze právního charakteru. Koupíte si spokojeně nový dům a po první zimě se potýkáte s nepříjemnými mokrými skvrnami na zdi? Podobným problémům musí každoročně čelit nemálo lidí.

Podrobnější informace o stavu nemovitosti byste měli vždy najít v kupní smlouvě. Tolik teorie. Praxe je ovšem znatelně jiná. Popis na papíře zdaleka reálnému stavu nemovitosti neodpovídá. Formálně by měl být prodávající za to, že vás v roli kupujícího na případné nedostatky neupozorní, zodpovědný.

Samozřejmě se ale mnozí snaží vší silou z této povinnosti vyvléct. V kupní smlouvě vás tak nutí podepisovat klauzule ve znění, že jste s technickým stavem nemovitosti seznámeni byli a že si nemovitost ve stávajícím stavu přebíráte. Což ale na jejich odpovědnosti fakticky nic nemění.

Tipy na nákup nemovitosti

Jak situaci řešit?

Riziko potenciálních vad na nemovitosti stoupá zejména tehdy, když ji kupujeme sami. V mnoha případech nám to, že něco není v pořádku, napoví už vlastní úsudek. Je nemovitost velmi levná, v úžasné lokalitě, zkrátka vše vypadá až příliš perfektně? Pak hrozí, že se nějaká ta drobná chybička později objeví.

Ani při veškeré snaze ale nemáte šanci předem přijít na všechna úskalí spojená s koupí. Proto využijte služby zkušených profesionálů na realitním trhu. Realitní seznamka ZipHome.cz za vás vybranou nemovitost obratem prověří a zároveň zprostředkuje kontakt s prodávajícím.

 




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..