Potýkáte se s nepříjemnými bolestmi zad nebo jiných částí těla? Hledáte vhodnou metodu nebo lékaře, který by vás těchto problémů zbavil a vy se konečně cítili lépe? Pokud ano, řešením by mohla být fyzioterapie – moderní fyzioterapeutická centra dnes nabízejí celou řadu účinných metod, jež mohou pomoci i se závažnými potížemi.
Opravdu kvalitní fyzioterapie a důkladná rehabilitace vás může zbavit bolesti a vyřešit vaše trápení. Jaké metody se v současné fyzioterapii nejčastěji používají?
Tejpování je vhodné nejen pro aktivní sportovce
Určitě už jste si všimli lidí, kteří mají na svém těle nalepené barevné pásky. Nejde ale o žádné obyčejné lepicí pásky, ale o speciální bavlněnou látku, protkanou elastickými vlákny. Z jedné strany jsou tyto pásky potaženy vrstvou pryskyřice, díky níž snadno přilnou ke kůži. Této metodě se odborně říká Kinesiotaping a používá se např. při léčbě skoliózy, nestability kloubu, na úponové bolesti, syndrom karpálního tunelu apod. Kinesiotaping navíc urychluje hojení, regeneraci a rekonvalescenci a působí i jako prevence poranění. Oblíbený je tak zejména u sportovců, ale pomáhá nejen jim.
Rázová vlna léčí řadu potíží
Méně známou, zato však velmi účinnou metodou, je léčba rázovou vlnou (vysokoenergetické zvukové vlny). Jde o jednu z nejmodernějších a zároveň i nejúčinnějších metod odstraňujících bolest. Rázová vlna se pomocí speciálního přístroje aplikuje na příslušné místo a nastartuje proces jeho hojení. Je vhodná především na léčbu různých chronických onemocnění šlach a svalů, na bolesti kloubů, zad a dalších. U akutních bolestí je rázová vlna mimořádně efektivní – obvykle stačí pouze jediné ošetření. Využívá se i v estetické medicíně pro odstranění celulity, vrásek, strií a jizev.
Manuální lymfodrenáž – speciální druh léčivé masáže
Další skvělou technikou, jež má mnoho využití, je manuální lymfodrenáž. Ta pomáhá např. u pacientů s bolestí hlavy a migrénou, u pooperačních stavů, u žilních i lymfatických otoků, ale také pomáhá proti akné nebo obezitě. Jedná se o speciální masážní techniku, která působí na lymfatický systém v podkoží a je poměrně náročná na čas – celková doba ošetření trvá až tři hodiny.
Další metody ve fyzioterapii
Z manuálních metod se ve fyzioterapii často používá i spousta jiných technik – z těch nejvýznamnějších je to např. metoda DNS od profesora Koláře (slavného fyzioterapeuta, který léčí i Jaromíra Jágra), koncept a metoda podle Roswithy Brunkow, akrální koaktivační terapie podle PhDr. Špringrové nebo tzv. Vojtova metoda. Z ostatních technik stojí za zmínku např. měkké a mobilizační techniky páteře a periferních kloubů podle MUDr. Karla Lewita, metoda a cvičení podle Ludmily Mojžíšové, proprioceptivní neuromuskulární facilitace (známá jako Kabatova metoda), mechanická diagnostika a terapie podle Robina Anthonyho McKenzieho, technika měkkých tkání, terapie skolióz dle paní Christy Schrothové, exteroceptivní facilitace podle Heleny Hermachové, terapie syndromu pánevního dna a kostrče, prvky z akupresury, reflexní terapie plosky nohy nebo Alexandrova technika v těhotenství a při porodu.
Fyzioterapie a rehabilitace často zahrnují také různá cvičení s pomůckami – známé jsou především nafukovací míče, ale používají se také kulové a válcové úseče, balanční sandály, minitrampolíny, pěnové balanční plošiny, terapeutické přístroje Posturomed a Propriomed, balanční podložky BOSU nebo čočky plněné vzduchem či vodou.
Svěřte se do rukou odborníků z centra Fyzioterra
Na výše uvedené metody (a navíc spoustu dalších) se zaměřují v pražském centru Fyzioterra, které je skvělým místem pro všechny, jenž mají zájem o kvalitní fyzioterapii a rehabilitaci. Tým zkušených pracovníků se vám bude věnovat v příjemném prostředí centra, jež je vybaveno nejmodernějšími lékařskými přístroji. Máte-li potíže s pohybovým aparátem a zároveň je pro vás Praha dostupná, určitě toto centrum doporučujeme.
Mohlo by Vás zajímat: Rázová vlna zatočí s bolestí a urychlí hojení. Pro jaké diagnózy je vhodná a proč?
Zanechte odpověď