Občas se může stát, že se dostanete do situace, kdy výdaje převýší vaše měsíční příjmy. Mnoho lidí si pravidelně tvoří finanční rezervu, aby se takovým nepříjemným a především stresujícím překvapením vyhnuli. Bohužel se jedná jen o malou část českých obyvatel, zatímco ti ostatní spoléhají na to, že je zachrání půjčka do výplaty. Na tom by nebylo nic hrozného, kdyby se při výběru nedopouštěli chyb, které je pak pronásledují ještě několik měsíců či let. Které patří mezi ty nejčastější?
1) Špatný výběr produktu
S pomocí internetu si dnes můžete najít prakticky všechny bankovní i nebankovní půjčky, které jsou u nás dostupné. Proto se ani není čemu divit, že se spousta lidí spokojí s některou z prvních nabídek, na které narazí. Zabere totiž spoustu času, než porovnáte všechny výhody a nevýhody a pochopitelně také důležité faktory jako úrokovou sazbu, RPSN, délku splácení a výši splátek, možnost předčasného splacení či vytvoření náhradního řešení v případě, že nebudete mít na splátku.
I když se vám výběr vhodného produktu zdá zdlouhavý a vyčerpávající, určitě se nevyplácí jej podcenit. Tím, že kývnete na jednu z prvních nabídek sice zdánlivě ušetříte nějaký čas, ale zároveň si můžete přitáhnout spoustu starostí. Může se totiž stát, že vybraný úvěr pro vás nebude až tak výhodný, jak se na první pohled zdálo, a vy pak skončíte s vyššími splátkami, než si ve skutečnosti můžete dovolit.
2) Podání několika žádostí zároveň
Na tom, že rozešlete žádosti o úvěr více poskytovatelům, samo o sobě nic špatného není. Jestliže si ale myslíte, že tímto způsobem zvýšíte své šance na úspěch, tak se pěkně mýlíte. Je tomu totiž přesně naopak. Všechny žádosti o půjčky se totiž zaznamenávají v registrech dlužníků, které si úvěrové společnosti při schvalovacím procesu ověřují. Když se pak na váš záznam podívají a uvidí větší počet žádostí, automaticky tu vaši zamítnou, aby zabránili tomu, že skončíte s několika úvěry, které nebudete schopni splácet.
3) Nedostatek pozornosti při čtení smlouvy
Pokud se datum splatnosti vašich účtů neúprosně blíží, je více než pochopitelné, že je pro vás důležité to, kdy vám dorazí na účet. Plno lidí se však kvůli snahám o urychlení celého procesu nesoustředí na to, k jakým právům a povinnostem se při podpisu smlouvy vlastně zavazují. Právě proto by rychlost vyřízení rozhodně neměla být tím nejdůležitějším kritériem, obzvlášť ne na úkor vašich znalostí smluvních podmínek.
Ve smlouvě jsou totiž uvedeny všechny informace o tom, kolik přeplatíte nebo jak se bude postupovat v situaci, kdy se opozdíte s úhradou splátky. Jejím důkladným přečtením se tedy můžete vyhnout různým nepříjemným překvapením, která by vám kvůli dezinformovanosti mohla přijít do cesty. K dispozici ji budete mít už při podání žádosti, a tak se raději ujistěte, že jejímu obsahu skutečně rozumíte. Jakmile ji totiž jednou podepíšete, už z ní jen tak nevycouváte.
Zanechte odpověď