Jak udržet potraviny déle čerstvé?


Jak udržet potraviny déle čerstvé?

Často se stává, že potraviny, které nakoupíme a přineseme domů, rychle podlehnou zkáze a nám tak nezbývá, než jít znovu na nákup. Tomu můžete předcházet tím, že budete potraviny správně uchovávat a udržíte tak jejich nezávadnost. Jak uchovávat základní druhy potravin?

Chléb a pečivo

Pro chleba i pečivo je tím nejvhodnějším místem pro uskladnění bezesporu chlebovka, která zamezuje vzduchu, aby se k pečivu či chlebu dostal. Není dobré dávat chléb do lednice, kde se díky nízké teplotě bude mnohem rychleji vytvářet plíseň.

Mouka

U mouky se stává, že zvlhne. Je dobré, když hned, jak mouku přinesete domů, ji přesypete do skleněné nádoby s uzávěrem. Někdy dochází k tomu, že si z obchodu v mouce přineseme i nevítané škůdce, kteří mohou mouku znehodnotit. Zbavíte se jich tak, že zabalenou mouku vložíte do předehřáté trouby a necháte nějakou chvilku propéct, čímž se zlikvidují všechny zárodky.

Sušenky a suchary

U obojího je nejdůležitější, aby byla zachována jejich křehkost. Toho docílíte po uložení do plechové krabice, jejíž dno bude pokryto papírem, pod který nasypete hrubou mořskou sůl (stačí 1 až 2 lžičky).

Ryby a rybí produkty

Veškeré rybí konzervy se snažte skladovat při stálé teplotě. Ideálně by neměla přesahovat 15°C, ale zároveň si hlídejte, aby neklesla pod 1°C.

Co se týká výrobků z ryb a marinovaných ryb, ty by měly být uchovány při teplotě mezi 0°C až 8°C. Jakmile takový výrobek otevřete, je dobré ho spotřebovat ještě ten den. Pokud vám zůstane nějaký zbytek, uložte ho do sklenice, zavíčkujte nebo alespoň zakryjte potravinovou fólií, uložte do lednice a maximálně druhý den spotřebujte. Jestliže zbytek nespotřebujete, tak ho vyhoďte.

  • Plody moře či očištěné rybí filety můžete uložit do mrazáku, kde vám vydrží až 8 měsíců.
  • Uzené ryby vám mohou vydržet i několik dní, když teplota, při níž budou skladovány, nepřekročí 8°C.

Maso a uzeniny

Pro uchování uzenin je potřeba teplota kolem 2 až 7°C. Asi nejdéle trvanlivé jsou suché salámy, dále klobásy a některé sušené šunky, jako třeba parmská. Uzeniny, jež jsou krájené a balené ve vakuových obalech, by neměly být ohroženy přístupem vzduchu, bohužel i tak u nich hrozí, že je napadne plíseň. K jejich zachování se lépe hodí pergamen nebo vakuový box.

  • U syrového masa, které chcete nechat v lednici, se snažte nepřekročit maximálně 3 dny uložení (to platí hlavně u kuřecího masa).
  • Chcete-li předejít množení škodlivých mikroorganismů, je dobré když maso pokapete čerstvou citronovou šťávou, zabalíte do potravinové fólie a teprve potom uložíte do lednice.
  • Klobásy a uzené maso vložte do uzavíratelných plastových boxů (krabiček) v nichž vydrží v chladu až 1 týden.

Ovoce a zelenina

U většiny druhů je možné skladování v lednici, kde se vyskytuje větší vlhkost, než bývá v komoře nebo spíži.

  • Naopak do spíže patří cibule, brambory, rajčata a citrusy.
  • Teploty kolem 1°C dobře snáší zelí, pórek či růžičková kapusta.
  • Exotické ovoce nechte raději na suchém a teplém místě, nejlépe na misce v pokoji či kuchyni.

Vyvarujte se toho, že byste balili ovoce a zeleninu do mikrotenové fólie, zbytečně by se vám vše kazilo, protože by plody neměly dostatečný přísun vzduchu.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..