V českých domácnostech se stoly prohýbají pod masovými pokrmy, velikonočními beránky, zlatavými velikonočními mazanci a dalšími chutnými výtvory hospodyněk.
Oživte svou velikonoční tabuli receptem na velikonočního zajíčka v podobě malých perníčků.
Ingredience
- 2 šálky mouky
- 2 lžičky droždí (cca 7 g)
- 2 lžíce cukru
- ¾ lžičky soli
- 1 šálek mléka (polotučného nebo plnotučného, zahřátého na 50 °C)
- 2 lžíce másla (v pokojové teplotě)
- 1 vejce (v pokojové teplotě)
- 16 rozinek
Postup
V míse smíchejte mouku, droždí, cukr a sůl.
Přidejte ohřáté mléko, máslo a vejce. Míchejte asi 2 minuty, dokud nevznikne hladké a pružné těsto. Pokud je to potřeba, přidejte další mouku.
Hotové těsto přikryjte utěrkou a nechte jej 10 minut odpočívat.
Zatímco těsto odpočívá, připravte si dva velké plechy, vyložte je pečícím papírem a rozinky si rozdělte na dvě poloviny, tedy po 8 kusech.
Těsto následně rozkrojte na polovinu. S jednou půlkou budete pracovat a druhou znovu přikryjte.
Polovinu těsta vyválejte na pomoučeném vále do tloušťky 1 cm. Z těsta následně vykrojte dvě velká kola a čtyři menší kolečka. Menší kolečka umístěte na plech – budou to tváře.
Z velkých kol odřízněte kraje, viz obrázek níže. Vznikne vám 8 uší.
Ze zbytku těsta vyřezejte, pomocí malého vykrajovátka, čtyři malé kruhy o průměru 1 cm – budou to nosy.
Uši opatrně zastrčte pod temeno hlavy každého zajíčka. Připevněte na tváře nosy a na každý obličej zatlačte dvě rozinky jako oči.
Připravené zajíčky zakryjte a nechte odpočívat 30 minut až hodinu na teplém místě. Zajíčci díky tomu nakynou a svou velikost zdvojnásobí.
To samé opakujte i s druhou polovinou těsta. Každý plech pečte zvlášť v předehřáté troubě na 190 °C, a to po dobu 10–12 minut. Pečte, dokud zajíčci nezezlátnou.
Po upečení nechte vychladnout a podávejte.
Tipy na pečení
Chcete-li, aby byly perníčky tvrdší, je nutné je péct déle. Pokud byste stavěli z perníku domeček, nebo jiný tvar, který potřebuje pevnou podporu, pečte, dokud nebude perník úplně hnědý.
Při válení těsta používejte vždy podložku, abyste dosáhli jeho rovnoměrné tloušťky.
Pečete-li něco poprvé, doporučujeme upéct zkušební várku, abyste viděli, jak se těsto v troubě chová a jak dlouho je vhodné jej péct.
Každá trouba peče jinak. Obecně ale platí, že nejmírněji trouby pečou ve středu a více po krajích. Proto perníčky hlídejte, aby se po okrajích zbytečně nepálily.
Není jedno, jakou mouku na pečení zvolíte
Nejlepší mouka na pečení je hladká mouka, která zaručuje lepší práci s těstem a pěknější vzhled perníčků.
Tipy na skladování perníčků
Velikonoční perníčky mohou být různé. Jedno ale mají společné. Jejich největším nepřítelem je vlhkost. Ovlivňuje totiž jejich trvanlivost a způsobuje měkkost.
Perníčky byste měli skladovat na chladném a suchém místě, nejlépe v uzavřené vzduchotěsné nádobě.
Perníčky, pokud jsou správně skladovány, vydrží až měsíc i déle.
Perníčky byste také neměli vystavovat slunečnímu záření. Naopak, můžete je dokonce zmrazit, čímž je udržíte déle čerstvé.
Pokud chcete perníčky zmrazit, zabalte je pečlivě do potravinové fólie a vložte je do sáčku. Následně vložte do mrazáku, kde vydrží až 3 měsíce.
Tento netradiční recept na velikonočního zajíčka je opravdu jednoduchý. Do tvorby perníčků můžete navíc zapojit děti, které rády perníčky zdobí.
Kromě rozinek, můžete ke zdobení použít také různé barevné cukrářské posypy a jiné zdobení.
Veselé Velikonoce!
Zanechte odpověď