Znáte to, když si v dobré restauraci objednáte k jídlu láhev dobrého vína? Standardně vám číšník u stolu po otevření láhve nechá přivonět ke korku, proč tomu ale tak je? Nemá to moc společného s chutí, jde spíše o to, abyste zjistili, zda víno není zkažené.
Zakorkování vína
Zakorkování vína v podstatě znamená jeho zkažení. Není to vůbec chybou vína či vinaře, na vině bývá samotný korek. Ať už je vysoce kvalitní či nikoliv, může vínu měnit chuť a mnohdy ho až zkazit. Zakorkování bohužel nelze na první pohled poznat, nikdo vám nezaručí, že právě vaše láhev není zkažená. A z toho důvodu je důležité ovonět korek a zjistit tak, zda je víno v pořádku.
Jak poznat zkažené víno?
Většinou zakorkované víno spolehlivě poznáte, zapáchá totiž myšinou, plísní či zatuchlinou. Rozhodně se tedy nejedná o nic, co by se dalo vypít. Jedná se o nákazu takzvaným TCA, to může postihovat vysoké % lahví. Některé zdroje uvádí, že 2-3 lahve ze sta jsou TCA poškozeny, ovšem mnohdy to nemusíte vůbec poznat. Ne vždy totiž víno dostane nepříjemnou pachuť, může jen například ztratit své typické aroma a dobrou chuť. Takto znehodnocené víno mnohdy ani nemusíte rozlišit.
Vína bez korku
Příčinou zakorkování samozřejmě bývá korek, který kvůli svým vlastnostem znehodnotí víno. Ovšem poškozené může být i víno, které nemá korkový uzávěr. Existuje totiž i nákaza TBA, která se TCA v mnohém podobá, ovšem usazuje se v okolí ve dřevu – v barelech, paletách či sklepních stropech. Pak může snadno proklouznout při lahvování z okolí dovnitř do lahve, a tak znehodnotit obsah. Riziko toho je však o mnoho menší než u lahví s korkovým uzávěrem.
Jestliže po očichání korku budete mít podezření, že je víno zkažené, nebojte se to číšníkovi nahlásit. Tento problém není ničí vinou, bohužel se s tím nedá nic dělat.
Zanechte odpověď