Přestože spousta lidí tvrdí, že největší špína a nejvíce bakterií je na WC, najdou se i jiná místa či předměty, kde je výskyt bakterií mnohem vyšší. Koluje dokonce řada mýtů o místech s největším výskytem bakterií. Kde bakterie řádí a jaké mýty jsou mylné?
WC sedátko
Častý mýtus, kdy někdo tvrdí, že nejvíc bakterií je na WC sedátku, není adekvátní. Mnohem více bakterií najdete třeba na klávesnici od počítače, peněžním bankomatu, mobilním telefonu, klikách od dveří, kuchyňském prkénku a mnoha dalších. Například prkénko může obsahovat až 200x více bakterií než WC sedátko. Počet bakterií je rozličný, na toaletě najdete méně než 20 druhů, zatímco na mobilu jich je skoro 140 a na tabletu dokonce až 600 druhů bakterií.
Umývání rukou
Po použití toalety by mělo být samozřejmostí, že si umyjeme ruce. Podle statistik si zhruba 40% žen a 60% mužů ruce z WC nemyje. Tvrzení, že mýdlo bakterie zabije, také neplatí, pouze se pomocí vody smyjí pryč. Chcete-li mikroby zničit, používejte přípravky obsahující minimálně 60% alkoholu. Když si ruce utřete do papírového ručníku, zbavíte je téměř 71% bakterií, zatímco vzduchový sušič jich zničí jen 23%.
Odvětrávání WC
Řada lidí se domnívá, že se WC odvětrává jen kvůli případnému zápachu, kterého chceme tuto místnost zbavit. Pravdou však je, že vedle různých pachů je větrání důležité třeba kvůli vlhkosti, díky níž se pak více množí mikrobi a plísně. Právě to pak může mít negativní vliv na naše zdraví. Jestliže nemá toaleta okno nebo světlík, případně ventilátor, dá se použít tzv. předstěnový inhalační WC systém s ventilátorem. Ten zajistí, že bude vaše WC zbaveno všech pachů i vlhkosti.
Kartáček na zuby
Vyčistit zuby, kartáček opláchnout pod tekoucí vodou a šup s ním do skříňky nad umyvadlem nebo pod plastový kryt. Jestli si myslíte, že tak svůj zubní kartáček chráníte proti bakteriím, jste na omylu. Jakmile je kartáček v uzavřeném prostoru nemůže kolem něj proudit vzduch, takže jeho štětinky nemůžou pořádně proschnout a vlivem vlhka se na něm začnou množit bakterie. Naučte se kartáček ukládat do svislé polohy a na takové místo, kde bude dostatečný přístup vzduchu.
Koupelna
Nevěřte tomu, že když při pravidelném úklidu koupelny otřete všechna viditelná místa, tak máte vystaráno. Vedle vodního kamene a nečistot viditelných na první pohled, je totiž koupelna skvělým útočištěm pro bakterie. Běžný úklid znamená očištění jen toho, co je vidět, jako vana, umyvadlo, podlaha, baterie atd. Jenže vy se potřebujete zbavit i mikrobů, které si usadí v odtoku vany, v podlahových žlabech u sprchového koutu a podobně. Hygiena se snáze udržuje pomocí kvalitních žlabů s fungujícím odtokem zhruba 60 litrů za minutu. Důležitý je i snadný přístup, protože vanička i mříž žlabu se musí pravidelně čistit. Ideálně minimálně 4x do roka.
Zanechte odpověď