Nabídka vinylových podlah se s jejich popularitou čím dál více rozšiřuje. Orientovat se v ní je nelehké. Pojďme se podívat, na co se zaměřit při výběru.
Co můžete od vinylové podlahové krytiny očekávat?
Vinylové podlahy dobře odolávají mechanickému i chemickému poškození. Neublíží jim drobné nečistoty, zvířecí drápky, chůze v podpatcích ani kolečka kancelářské židle. Použít se dají jak v domácnostech, tak v komerčních prostorách. Jsou rozměrově i barevně stálé, zdravotně nezávadné, pocitově teplé, nekloužou, pohlcují hluk a snadno se udržují. Také jsou voděodolné a dají se proto položit i v koupelnách.
Vinyl v rolích nebo v dílcích?
Základní rozdělení si můžete představit podle toho, jaký formát podlaha má. Můžete zvolit podlahu z vinylových rolí, které jsou vyrobeny z měkčeného vinylu. Tento druh podlahy je určený k celoplošnému lepení případně k pokládce na volno. Druhou možností jsou tvrzené vinylové dílce. Ty se dělí na lepené, zámkové a volně položitelné. Lepené dílce se celoplošně lepí podlahářským lepidlem na předem vyrovnaný a vysušený podklad. Pokládka vinylové podlahy se zámkem se provádí plovoucím způsobem. Dílce mají zámkový spoj, kterým se akorát spojí k sobě. Volně položitelné se pokládají na volno. Nelepí se a ani nemají zámkový spoj. Na podkladu drží díky speciální protiskluzové rubové straně. Pokládka vinylové podlahy
Zvolit raději lepenou nebo plovoucí podlahu?
Obě varianty mají své klady i zápory.
Lepená vinylová podlaha – ať už jde o vinylové role nebo lepené vinylové dílce, obojí je určeno k pokládce na dokonale rovný povrch. Tento typ podlahy je silný pouhé 2-3 mm a díky tomu skvěle vede teplo z podlahového topení. Lepené dílce lze navíc umístit i na schody nebo je použít jako obklad na stěny. Po odborném nalepení je podlaha 100% voděodolná, proto ji lze instalovat i do vlhkých prostor jako je koupelna.
Plovoucí vinylová podlaha – pokládka dílců je snadná a rychlá díky click systému. Dílce jsou silnější, mají okolo 10 mm, a proto hůře vedou teplo. I tak jsou vhodné i pro instalaci na podlahové vytápění. Pokud byste chtěli plovoucí variantu do koupelny či kuchyně, vybírejte dílce s voděodolným zámkem a jádrem.
Bude lepší světlá nebo tmavá podlaha?
Zamyslete se nad tím, jak budete ladit celý interiér. Světlá podlaha místnosti opticky zvětší a rozjasní. Dobře se k ní bude hodit nábytek i doplňky v různých barvách. Vynikajícího efektu dosáhnete zkombinováním světlé vinylové podlahy a tmavého nábytku. Naopak tmavá podlaha prostor zmenší a udělá ho útulnějším. Hodí se na místa, kde je dostatek světla. Při výběru nábytku a doplňků k tmavé podlaze je dobré myslet na to, že s tmavou se to nesmí přehánět.
Jak vybírat, aby byla podlaha kvalitní?
Nespokojte se s levnými variantami vinylových podlah. Hledejte raději u osvědčených výrobců jako je třeba Gerflor z Francie, Fatra z České republiky, Moduleo z Belgie, Project Floors z Německa a dalších. Například vinylová podlaha Moduleo v přirozených dekorech dubu, teakového dřeva nebo kamene vám vydrží mnoho let. Pouhým pohmatem na ní ucítíte rýhy dřeva i suky. S výběrem podlahy se bez obav můžete obrátit na specialisty ze společnosti Plancher, kde vám rádi zodpoví každou otázku.
Zanechte odpověď