V dřívějších dobách byl šicí stroj běžnou součástí téměř každé domácnosti. Dnes je to spíše rarita, přestože stále plní svůj účel. Drobné opravy se sice podle některých lidí nevyplácí, ale občas to není na škodu. Nehledě na to, že pokud jste šikovní a manuálně zruční, můžete si klidně podle střihů, které běžně koupíte např. v časopise Burda, ušít nějaký vlastní kousek oblečení. Jak vybírat šicí stroj?
Zodpovězte si důležité otázky
1) jak často budu šít a chci to vůbec?
2) bude vůbec šití mým koníčkem?
3) zvládnu si něco ušít podle střihu nebo stroj použiji jen příležitostně, abych zašila nějakou drobnost nebo jen zkrátila rukávy, případně nohavice?
Když k sobě budete upřímní, vyhnete se tomu, že vyhodíte peníze za něco, co nikdy nepoužijete a jen se to bude schovávat před prachem v komoře či skříni. Vhodný šicí stroj za vás udělá vše potřebné během chvilky, zatímco v ruce by vám to trvalo mnohonásobně déle.
Je pro vás lepší mechanický či elektronický stroj
Koupě stroje je ideální ve specializované prodejně, která má i předváděcí centrum. Než tam půjdete, rozmyslete si, jestli chcete elektrický nebo dáváte přednost mechanickému.
Rozdíly mezi stroji
Mechanické mají otočná kolečka, zatímco ty elektronické mají většinou displej a ovládají se pomocí tlačítek, klávesnicí a někdy také kolečkem. Kromě nožního spínače mívají i šoupátkový ruční spínač.
Vzorek látky k nákupu
Opravdu dobrý obchod vám umožní, abyste si šicí stroj vyzkoušeli osobně, k čemuž je dobré si vzít i různé druhy látek, včetně těch elastických (žerzej, streč) a silných (džínovina, plátno atd.).
Co si u šicího stroje hlídat?
To, co se u šicích strojů stává je, že některé modely šijí až příliš rychle a nedokážou zpomalit. Skvělé je, když si vyberete takový přístroj, který umí pomalejší způsob šití, tj. zhruba 70 stehů za 1 minutu, ale zároveň i ten rychlejší. Regulace rychlosti bývá tzv. plynulá nebo skoková. Pokud máte malý byt, nesnášenlivé sousedy a tenké zdi, pak si u stroje, který hodláte koupit, pohlídejte i jeho hlučnost.
Které modely jsou tiché?
- Brother INNOV – Is (NV) 15
- Brother INNOV – Is (NV) 55
K těm nadměrně hlučným patří Singer Tradition 2250.
Vybavení šicího stroje
Návod
Měl by být součástí balení. Ideální je, aby byl v českém jazyce a pokud možno přehledný, srozumitelný, a také by měl obsahovat popisy jednotlivých částí šicího stroje.
Příslušenství
Co se toho týká, musíte si hlídat přítlačné patky. U některých modelů bývají jen ty univerzální, občas k ní výrobce přidá ještě další patku na entlování. Ostatní patky (na přišívání zipů, knoflíkové dírky, slepý steh atd.) je nutné dokoupit. Musíte si však zjistit, jestli je výrobce vůbec dodává.
Péče o stroj
Každý šicí stroj, včetně těch bezúdržbových, potřebuje péči. Ač nepotřebuje mazání, musíte jej pravidelně zbavovat prachu, zbytků nití, chuchvalců a podobných nečistot z povrchu, ale také z pouzdra na cívku pro spodní nit.
Zanechte odpověď