Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto?


Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto?

Přestože jsou silničáři každoročně připraveni na příchod sněhové nadílky a snaží se udržovat cesty sjízdné, můžeme narazit i na taková místa, kde jsou cesty neupravené a tvoří se na nich sněhové závěje, což se stává hlavně při cestě do hor. Závěje nám dokážou znemožnit pokračování v cestě a my musíme sáhnout po sněhových řetězech, bez kterých se nehneme z místa. Sněhové řetězy jsou vedle zimních pneumatik nezbytnou výbavou, na kterou by žádný řidič, jež se chystá na delší cestu, neměl zapomenout. Řetězy oceníte všude, kde je problém udržet vozidlo na silnici kvůli velkému množství sněhu.

Jak vybírat sněhové řetězy?

Řetězy musíte pořizovat pro konkrétní značku vozidla i model, neboť každý vůz má jiný prostor v podběhu. Zároveň je důležitý rozměr pneumatik. Správné funkce řetězů můžete dosáhnout pouze s těmi správnými. Pokud zvolíte nevhodnou velikost, může dojít i k poškození pneumatik. Před nákupem se ujistěte, jaký mají vaše pneumatiky rozměr plášťů.

  • zeptejte se u prodejce na atesty, jež jsou určené na prověření funkčnosti, bezpečnosti a uživatelského pohodlí řetězů (u nás jsou to sněhové řetězy s atestem ATEST 8 SD, v zahraničí pak TÜV či Ö-nörm).
  • všechny řetězy renomovaných značek tyto atesty splňují, avšak textilní či tekuté řetězy těmto velmi přísným normám nevyhovují.
  • řetězy vybírejte zejména podle ceny a značky. Pamatujte, že čím jsou sněhové řetězy dražší, tím je kvalita vyšší a montáž jednodušší.

Jaké jsou typy sněhových řetězů?

Na trhu můžete najít různé modely, jež se liší v záběrových vlastnostech, způsobu nasazování i kvalitě ocelového článku. Lepší jsou s více články na styčné ploše, to nabízí řetězy žebříčkové či s příčkami. Průměrně mívají na pneumatice 12 příček. Které vybrat?

  • Žebříčkové – řetězy s jednoduchou konstrukcí dopnete pomocí háčků. Jsou složeny z rovnoběžných řetězů, jež se rozloží na běhounu pneumatiky. Bohužel mívají ocelové články v nízké kvalitě, proto jsou vhodnější na nižší vrstvu sněhu. Nevýhodou je složitější způsob nasazování, neboť musíte vozem najet do příslušné části řetězu.
  • Příčkové řetězy – na běhounu se pneumatiky kříží do písmene X či H. Jsou to v podstatě modernější žebříčkové řetězy, oproti kterým pokrývá řetěz mnohem větší plochu pneumatiky, díky tomu je záběr lepší. Výhodou je dobrá přilnavost a účinek jak při jízdě tak brzdění. Montáž je o hodně snazší než u žebříčkových, čemuž samozřejmě odpovídá i vyšší cena.
  • Šikmostopé řetězy – u šikmé stopy je výhoda, že pokryje celou pneumatiku. Sněhové řetězy mají vysokou přilnavost k vozovce a o hodně kratší brzdnou dráhu. Jsou vyrobeny z velmi kvalitní oceli, díky čemuž je jejich životnost dlouhá a mají vysoký účinek. Montáž je vcelku jednoduchá, stejně jako demontáž. Patří k nejdražším řetězům.
  • Textilní řetězy – jsou vlastně omyvatelnými návleky, které pokryjí pneumatiku. Jsou z polypropylenových vláken a opletené ocelovým drátem, který je zatkán do textilu. Mají krátkou živnost jen mezi 300 až 500 ujetých km. Hodí se pro občasné návštěvníky hor. Jsou lehké, skladné, nevydávají hluk a snadno se instalují.
  • Tekuté řetězy – seženete je v tubě, z které je aplikujete na pneumatiky. Látka v tubě přilne k povrchu pneumatiky a zatuhne. Bohužel vydrží jen několik stovek metrů až pár kilometrů a nástřik pak musíte opakovat. Zvyšují přilnavost pneumatik a jsou biologicky odbouratelné, tudíž nezatíží životní prostředí.



Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..