Jak vybrat vánočního kapra?


Jak vybrat vánočního kapra?

Vánoce bez kapra si spousta lidí nedokáže představit, samozřejmě až na ty, kteří ryby nejí. U těch většinou vládnou řízky. Pokud však patříte ke konzumentům kapra, je důležité umět ho správně koupit. Jak vybrat vánočního kapra?

Výběr dodavatele

V dnešní době se často stává, že jsou za české kapry vydávány jejich levnější verze z Polska nebo Slovenska. Pokud tomu chcete zabránit a vyhnout se koupi takového kapra, pak je nejlepší nakupovat rovnou v sádkách nebo v prodejnách, které se specializují na prodej ryb. Kapra seženete i u venkovních prodejců, kteří postaví stánek a u něj mají kádě s vodou a rybami. Hlídejte si však, aby byl prodejce řádně označen a jasně uváděl, odkud kapři pocházejí.

Kvalita kapra

Jakmile máte prodejce vybraného, ať už v kamenném obchodě či ve stánku s káděmi, vždy si zkontrolujte, jestli nejsou ryby potlučené, zraněné nebo přidušené (zda neplavou na boku či snad břichem nahoru). U kádí je kromě kontroly ryb důležitá také voda. Musí být stále doplňována a udržována v naprosté čistotě. Jedině tak může zákazník na ryby dobře vidět a prohlédnout si jejich kvalitu.

Kolik kaprů koupit

Než půjdete nakupovat, rozmyslete si, pro kolik lidí budete štědrovečerní večeři vůbec chystat. Zároveň s tím musíte počítat i s uvařením rybí polévky, aby byl dostatek vnitřností a hlav. Pokud jíte jen v páru, tak pro dva stačí jeden kapr o váze 2 až 2,5 kg. Pro velkou rodinu kupte nejlépe 3 ryby ve váhovém rozmezí 2,5 až 4 kg.

Zabití kapra

Dopředu si musíte promyslet, jestli jste vy nebo jiný člen vaší domácnosti schopni kapra vůbec zabít. Vždy je lepší nechat to na prodejci, který většinou přesně ví, jak nejlépe kapra usmrtit. Jestli jste to nikdy nedělali nebo se na to necítíte, nikdy si domu nenoste živého kapra, protože svými pokusy o usmrcení, byste ho zbytečně trápili. Vždy se jej nechte zabít, pokud možno i vyvrhnout, zbavit šupin a naporcovat. Sice strávíte u prodejce více času, ale vše budete mít hotové.

Žádný stres pro kapra

Někteří lidé stále udržují takovou nepříliš vhodnou tradici, kdy nechají kapra několik dní plavat v napuštěné vaně, aby ho zabili až těsně na svátky. Kdo myslí, že to té rybě udělá dobře je na velkém omylu. Pro kapra je to totiž zcela zbytečný stres před jistou smrtí. Navíc jak již bylo zmíněno, nešikovné zabíjení rybě také moc neprospěje.

Oblíbené vypuštění kapra do řeky, je v podstatě jistou formou popravy, protože kapr je zvyklý na určité podmínky a je téměř jistě, že v řece nepřežije.

Jak na přípravu

Vykuchaného a zbaveného šupin (případně i staženého kapra) je nejlepší do lednice uložit v celku. Nemusí se nasolovat, ani kapat citronem, ten by jen zbytečně vytáhl šťávu a maso pak bude suché. Kapra naporcujte až těsně předtím, než jej budete zpracovávat. Teprve až když bude usmažený, můžete ho pokapat citronem, ale není to nutné.

Bez šupin nebo se šupinami

U šupináčů je nutné se šupin zbavit. Nejlepší je, když je zespoda jakoby podříznete a šupiny pak půjdou oškrábat lépe. Prodávají se dokonce škrabky na kapra. Šupináč má velmi tenkou kůži, kterou není nutné odstraňovat. Oproti tomu lysý kapr má jen několik šupin, ale o hodně silnější kůži, takže je důležité ji stáhnout. Rozdíl v chuti je minimální, takže je v podstatě jedno, kterého si vyberete.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..