Stolní PC v mnoha domácnostech s absolutní samozřejmostí nahradily notebooky. Desktopové počítače však stále mají své místo například ve studentských pokojích. Kdy se vyplatí a proč?
Na pořízení počítače pro studenta ušetříte peníze, ale i zdraví
Každý uživatel by si měl ujasnit, co od svého zařízení očekává a jakým způsobem i kde ho bude využívat. Od toho se odvíjí výkon a požadavky na mobilitu.
Sháníte PC pro mladšího školáka, u něhož se kromě úkolů dá očekávat, že bude chtít hrát také hry? V takovém případě se spíše vyplatí nákup stolního počítače. Ten totiž nabídne přijatelný poměr ceny a výkonu.
Pro představu, na pořízení herního počítače si musíte přichystat částku, která se bude pohybovat okolo 20 000 Kč. Za notebook v obdobné konfiguraci zaplatíte přibližně dvojnásobek. Horní hranice však samozřejmě není nijak omezená a není problém za PC vydat i desítky tisíc korun.
Čím více času bude váš student u počítače trávit, tím spíše by měl dbát také na ergonomii. PC pro studium i zábavu představuje mnohem pohodlnější alternativu z dlouhodobého hlediska. Důležitá je možnost vhodně si nastavit monitor i myš s klávesnicí.
Nesprávné sezení s notebookem na klíně může vést k bolestem zad nebo zápěstí. V krajním případě hrozí též rozvinutí RSI syndromu (poškození z trvalého namáhání).
Jaké jsou nevýhody studentského notebooku
Dalším úskalím studentských notebooků je jejich sklon k přehřívání a zanášení prachem. Rozebírání za tímto účelem často znamená kompletní rozebrání celého zařízení a riziko ulámání plastových součástí.
V případě, že zařízení dostane do ruky mladší školák, lze očekávat i nepříliš šetrné zacházení. Další výhodou stolního počítače je proto jednoznačně i to, že jej lze bez potíží rozebrat nejen za účelem čištění, ale i kvůli potenciální výměně vadných komponent. A nejen těch, hráči také uvítají možnost relativně snadného rozšíření. Do počítače si sami dodatečně osadíte větší disk nebo přidáte paměť.
Lze tak říci, že notebook se vyplatí koupit v první řadě pouze tehdy, trváte-li na mobilitě. Což je většinou záležitost spíše starších studentů. Potřebuje-li vysokoškolák cestovat z domova na kolej, nosit notebook na přednášky a nechce nebo nemůže si kupovat dvě zařízení (počítač domů a přenosný notebook do školy), prakticky je odkázaný pouze na pořízení notebooku.
Druhým důvodem pro pořízení notebooku může být i nedostatek prostoru. Žije váš student ve společném pokoji se sourozencem, kde je potřeba šetřit každý centimetr místa a kde sourozenci zkrátka nechtějí zakopávat o kabely vedoucí k počítači toho druhého? Vlastní notebook pro něj může být z tohoto pohledu výhodnějším řešením.
Notebook lze tedy považovat za spíše pracovní nástroj, který vám umožní být k dispozici i na cestách. Studentský počítač je naproti tomu univerzální zařízení, jehož mechanická odolnost i životnost z hlediska hardwaru je mnohem delší.
Chcete za své peníze dostat to nejlepší? Zvažte pořízení repasovaného notebooku nebo počítače z nabídky společnosti Eurotech.cz. Na repasovanou výpočetní techniku máte 12 měsíců záruku a díky tomu, že se každý kus před prodejem testuje, tak máte i jistotu perfektního stavu.
Zanechte odpověď