Vyplatí se ostrovní systémy?


Vyplatí se ostrovní systémy?

Ostrovní systém označuje stav, kdy je objekt (např. rodinný dům) zcela energeticky soběstačný. Není tedy připojen k síti, funguje tzv. off-grid. V poslední době je o řešení dost velký zájem, přesto spousta lidí po zvážení všech pro a proti nakonec skončí u klasického odebírání elektřiny od dodavatele. Proč?

Zní to skvěle. Odříznete se od připojení ke zdrojům lidské civilizace, budete žít jako Robinson a využívat pouze tolik energie, kolik si sami vyrobíte. Někteří lidé chtějí jít ještě dál a žít v úplně ostrovním domě – mají v plánu zajistit si i vlastní zdroj vody a naučit se nakládat s odpady.

Pro koho jsou ostrovní systémy skvělé a pro koho raději ne?

Ostrovní systémy jsou výborné všude tam, kde možnost připojení k běžné elektrické síti ani není. Jedná se například o vysokohorské chaty či hájenky uprostřed zákonem chráněného lesa. V takových případech prostě jiná možnost ani neexistuje.

Všichni ostatní by si výstavbu ostrovního systému měli pečlivě rozmyslet. Je drahý, problematický a s ekologií to také není tak žhavé. V našich podmínkách je poměrně nereálné, abyste si pomocí fotovoltaické elektrárny (solárních panelů na střeše) vyráběli dostatek energie. Museli byste se omezovat a výpadky doplňovat benzínovou elektrocentrálou. Překlenout zimu, kdy je potřeba více topit i svítit, jen s využitím baterie je velmi finančně náročné.

Komu se hodí záložní zdroje proudu?

Přesto technologie, které se používají u ostrovních systémů, nezatracujme. Záložní zdroje elektřiny jsou skvělé například v místech, kde jsou běžné výpadky elektřiny nebo kolísá napětí. Trpí tím elektrické spotřebiče, navíc je pak stále znovu a znovu musíte nastavovat. V takovém případě si určitě pořiďte záložní zdroj, případně vybudujte hybridní fotovoltaickou elektrárnu. Dá se vybudovat tak, aby přepínala mezi síťovým připojením, baterií a solárními panely.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..