Výzbroj rozvaděčů a vše, co o ní potřebujete vědět


Výzbroj rozvaděčů a vše, co o ní potřebujete vědět

Rozvaděče jsou nedílnou součástí většiny bytů, rodinných domů nebo komerčně využívaných budov. Mají za úkol jistit, měřit a ovládat elektroinstalaci skrze různé prvky, jako jsou elektrická zařízení a kabely. Jak probíhá instalace rozvaděčů a jak je šikovně ukrýt, aby nekazily vzhled domu? To a ještě více se dozvíte v článku.

Na rozvaděč je napojena veškerá elektrotechnika v domě nebo bytě, mohou však být propojeny také s dalšími rozvaděči, což se týká především větších objektů. Když se řekne výzbroj (někdy též výstroj) rozvaděčů, pak je řeč o veškerých prvcích, které v nich najdeme.

Pod pojmem rozvaděč si pravděpodobně představíte skříňku, ve které jsou ukryty pojistky. Právě ony jsou jednou ze součástí výzbroje, ale rozhodně ne jedinou. Jaké jsou ty další?

Prvky výstroje rozvaděčů

Uvnitř naprosté většiny rozvaděčů najdete nosné lišty, které pomáhají organizaci vnitřního prostoru, jde o tzv. DIN lišty. Zdaleka nejčastěji v rozvaděčích najdeme výzbroj, jako jsou jističe, proudové chrániče, spínací hodiny pro kontrolu topení, různé stupně přepěťové ochrany či relé. V případě bytových domů bývá součástí také zvonková trafa nebo napáječky domovních telefonů, které jsou dnes spíše na ústupu.

Jak probíhá instalace rozvaděčů?

Instalace rozvaděčů obvykle probíhá buď v závěsné formě, kdy se aplikuje na sloup, nebo se umístí přímo do zdi či speciální zděné budky, která mu poskytne vyšší míru zabezpečení. Rozvaděč by obecně měl být dobře zabezpečený a rozhodně by k němu neměl mít přístup kdokoliv. Naprostým základem je ukrýt rozvaděč alespoň za jeden zámek, čímž se minimalizuje riziko poškození či odcizení.

Nevzhledná skříňka? I rozvaděč lze sofistikovaně ukrýt

Na první pohled možná vzhled rozvaděčů nehraje zásadní roli, avšak není radno jej podcenit. Zvláště pokud rozvaděč instalujete do rodinného domu a záleží vám na celkovém vzhledu veškerých stavebních prvků. Předem si promyslete, jakým způsobem a kam rozvaděč nainstalujete, aniž byste narušili estetiku domu.

Rozhodně nic nezkazíte tím, pokud rozvaděč zabudujete do zdi. Někteří majitelé rodinných domů si nechávají rozvaděč postavit například do speciálně upravených konstrukcí, které barvou i designem zapadnou ke všem ostatním prvkům domů a pozemku.Byla by škoda dát si práci s každou maličkostí kolem domu, a pak výsledný dojem nedotáhnut do konce nevzhlednou skříní, která bude všem na očích.

Před nákupem nahlédněte do projektu elektroinstalace

Při nákupu jednotlivých součástek výzbroje rozvaděčů se vždy předem ujistěte, že máte vše potřebné. Raději nahlédněte do projektu elektroinstalace, abyste se pak nemuseli zdržovat dokupováním další výstroje a mohli rozvaděč okamžitě zprovoznit.

Vyberte si součástky pro rozvaděče na Merxu.cz a získejte slevu 3 000 Kč na první nákup. Jistě vás potěší také doprava zdarma i pro zahraniční objednávky a garance nejnižší ceny. Pokud někde najdete levnější produkt, čeká vás dorovnání ceny a 10% sleva k tomu.

Zdroj obrázku: Eakrin Rasadonyindee / Shutterstock.com




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..