Propanbutanové lahve jsou v českých končinách takový folklor. Jistě – v současnosti se sice nevyužívají tak hojně v běžných domácnostech, ale přesto je jejich uplatnění velmi široké. Nejčastěji se používají v rekreačních objektech při vaření a na vytápění, při kempování, v dílně v rámci různorodých kutilských aktivit a v neposlední řadě při grilování. O tom, jak LPG lahve používat správně, a tedy i bezpečně, se dočtete v tomto článku.
Základní pravidla bezpečného používání LPG
V souvislosti s bezpečným používáním LPG je důležité nakupovat lahve pouze od solidních dodavatelů.
Propanbutanová lahev nesmí vykazovat zjevné známky poškození a nesmí na ní chybět pečeť (zkontrolujte, jestli není porušená). Zároveň si nezapomeňte ověřit, zda lahev prošla periodickou zkouškou.
Propanbutanové lahve si kupujte plné – za žádných okolností si je nenechávejte doplnit plynem na čerpacích stanicích. Byť současná legislativa umožňuje pouze plnění ve speciálních plnírnách, někteří provozovatelé čerpacích stanic zákon porušují a nabízí doplnění ze stojanů na autoplyn.
Klíčovou roli hraje také správné připojení lahve ke spotřebiči. Vždy postupujte dle instrukcí uvedených na lahvi i daném zařízení. Těsnost spojení prověřte pomocí mýdlového roztoku.
Jak dlouho lze tlakové láhve používat?
Na žádné tlakové lahvi nesmí chybět datum poslední platné revize. Prodejci mohou plnit pouze láhve staré max. 10 let (a v případě splnění nejpřísnějších podmínek na kvalitu 15 let). Do prodeje se nesmí dostat láhve vykazující známky koroze či s problémy ohledně těsnosti ventilu.
Co když vám běžná lahev nestačí?
Pokud je vaše spotřeba LPG vysoká a současně vyžadujete nezávislost na rozvodné síti, zvažte pořízení většího úložiště. Zásobníky plynu jsou vhodné pro rodinné domy i jiné typy objektů s menší spotřebou.
Zanechte odpověď