Myslíte to vážně, chcete zhubnout, jíst zdravěji a cítit se lépe? Potom je dobrým nápadem zkusit právě olivy! Ideálně pak v tekutém stavu, které se hodí do teplé i studené kuchyně. Na jídelníčku jim to bude slušet, pokud jde o olej lisovaný takzvaně zastudena, bude také skvěle chutnat. Rozdíly mezi olejem z pokrutin a kvalitním extra panenskou variantou jistě netřeba dlouze zmiňovat. Kdo ochutnal, ví své – a kdo ještě ne, ten by brzy měl svým chuťovým pohárkům dopřát alespoň krátkou exkurzi, aby věděl, o co doposavad přicházel…
Jižanské speciality nebo také dorty a zmrzlina?
Když se řekne v 21. století zdravé stravování, všichni jistě víme, o čem je řeč. Zapomínáme ale na příjem kvalitních tuků, protože díky nim rozhodně neztloustneme, ale spíše potěšíme cévy, mozek a další orgány. Neměli byste proto podcenit sílu středomořské kuchyně, kde vládne už celá tisíciletí právě olivový olej, jenž se v mnoha tamních kulturách používal třeba i k posvátným účelům. Sklizeň je sice náročná, ale o to větší nese ovoce. Samozřejmě nejen na Krétě nebo ve Španělsku, ale také na Istrii se můžeme setkat s opravdovou kvalitou. Třeba olej, který majitel olivových plantáží Sandi Chiavalon dovedl přímo k dokonalosti. Vybrat si z pětice různých variant, z nichž některé se dají využít i při přípravě dezertů a zmrzlin, je velmi lákavé, že?
Extra panenský olivový olej Chiavalon Romano je pro ryby jasná volba, kromě mořských ryb se dobře promísí i se zeleninovým salátem nebo mozzarellou, takže kombinací je opravdu dost – jen si zvolit tu, na níž máte zrovna chuť! Olivového oleje někdy stačí opravdu jen kapka, nezapomeňte, že má mnohem vyšší kouřový bod než máslo a můžete jej používat i v teplé kuchyni. V jižních zemích se používá olivový olej zcela běžně na smažení, jen přijdete o většinu zdraví prospěšných látek. Když ovšem rybu při servírování zakápnete olivovým olejem, získáte nejenom skvělou chuť, ale i všechny zdraví prospěšné látky.
Zanechte odpověď